Niskie temperatury na zewnątrz wymuszają konieczność grubszego ubioru, a więc i rewizji naszej szafy. Często stajemy przed naszą garderobą i zastanawiamy się co założyć aby nie zmarznąć, a jednocześnie wyglądać dobrze.

Jak się ubrać zimą?

zima ubiór garderoba
fot. pixabay.com

Najlepszym pomysłem na przetrwanie zimy jest znany lecz niekoniecznie zawsze praktykowany sposób, a mianowicie ubiór na cebulkę. Spośród materiałów, którymi trzeba się szczególnie przyjrzeć, gdy za oknem panuje mróz niezmienienie pozostaje wełna. Bardzo duże znaczenie maja również odpowiednie buty oraz kurtka. Puchowe okrycie wierzchnie jest najbardziej pożądanym, a nasze stopy najbardziej chronione podczas zimowej aury są przez trapery. O czym jeszcze musimy pamiętać i jak się ubrać zimą?

Cebula ma warstwy, Ty też musisz je mieć

Nic tak nie zapewnia komfortu termicznego jak ubieranie się warstwami. To sposób, który znały już nasze mamy i babcie dbające o naszą odporność. Aby taki sposób był w pełni funkcjonalny, musimy zastosować się jednak do kilku wskazówek. Oto one.

Pierwsza warstwa

Na pierwszy ogień w tym przypadku idzie zawsze dopasowana koszulka. Może być ona z długim rękawem, może to być top lub podkoszulek. Aby nie była widoczna i wykazywała pełną dyskrecję, przy zakupie należy wybrać fason slim. W przypadku kobiet idealnie sprawdza się body. Przylega ono idealnie do ciała, nie roluje się, nie ma ryzyka że będzie wystawała ze spodni czy spódnicy. Zachowuje się jak druga skóra.

Niezależnie od tego, co wybierzemy na pierwszą warstwę musimy uważać żeby nie przesadzić. Gdy założymy za dużo warstw z pewnością pojawi się wilgoć, która będzie wynikiem spocenia się. Dojdzie wtedy do tego, że mimo bardzo grubego ubioru będzie nam zimno, ponieważ mokre tekstylia błyskawicznie uwalniają ciepło na zewnątrz.

Jeżeli więc planujemy intensywny spacer lub inną aktywność wybierzmy bieliznę termoaktywną, która służy głównie sportowcom podczas zimowych zmagań. Ten cudowny wynalazek, spełnia swoją role nie tylko w branży sportowej, lecz też w codziennym życiu. Chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem.

Druga i trzecia warstwa

Ubiór tej części garderoby częściowo uwarunkowane jest warunkami panującymi na zewnątrz. Jeżeli temperatura sięga kilku kresek poniżej zera, to sytuacja staje się już poważna i prowadzi do konieczności wyciągnięcia dużej artylerii. Naszą bronią w takim wypadku jest oczywiście wełniana odzież. Musi to być prawdziwa wełna, nie wełnopodobne produkty, które obok takiego surowca nawet nigdy nie leżały.

W zależności od tego jak bardzo zimno jest na zewnątrz wybierzmy jedną lub dwie warstwy takiej odzieży.

Okrycie wierzchnie na mróz

Jeżeli posiadamy w swojej garderobie kilka kurtek, a wciąż marzniemy po wyjściu z domu to znaczy, że coś jest nie tak. Jeżeli chcemy to zmienić, czym prędzej powinniśmy nabyć ten element garderoby, jednak wykonany z puchu. Takie kurtki gwarantują ciepło nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jeszcze do niedawna okrycia wierzchnie wypełnione naturalnym puchem wiodły prym. Dzisiaj już to się zmienia, na korzyść tych, wypełnionych włóknami syntetycznymi jak Thinsulate® czy Primaloft®

Naturalny puch jest idealnym izolatorem. Nie grzeje, lecz zatrzymuje ciepło, które nasze ciało wytwarza i tworzy skuteczną barierę dla otoczenia.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup kurtki o sprężystości ociepliny wynoszącej 550 cuin, jednak im większa ta wartość tym lepiej. Identycznie jest w przypadku stosunku puchu do pierza. Taką wartość zapisuje się w formie proporcji. Wypełnienie kurtki składającej się z 80% puchu i 20% z pierza zapiszemy 80/20. Najbardziej cenione marki wykonują okrycia wierzchnie ocieplone w 100% puchem.

Jakie buty wybrać na zimę?

buty zima ubiór garderoba
fot. pixabay.com

Ostatnim elementem, nad którym się skupimy są odpowiednie zimowe buty. Większość sportowych butów lub klasycznych półbutów idealnie prezentują się na nodze. Nie ochronią nas one jednak przed skutkami działania bardzo niskiej temperatury. Jakie buty na zimę więc wybrać? Po pierwsze postawmy na niedocenianą klasykę. Wybór śniegowców i traperów jest obecnie ogromny, a więc z pewnością dobierzemy obuwie skrojone na miarę naszych potrzeb. Cholewka o wysokim profilu uchroni nas przed śniegiem, ocieplana wyściółka zapewni komfort i ciepło, a twarda i podwyższona podeszwa uniemożliwi wywinięcie orła na śliskiej nawierzchni.

Aby wybrać najlepsze obuwie na zimę należy zwrócić uwagę na ich ocieplenie. Najlepszym materiałem będzie tu wełna lub mikropolar, sztuczne futerko niestety tylko dobrze wygląda – nie uchroni nas przed dużym mrozem.

Rozmiar buta powinien być o pół rozmiaru większy od tego, który zazwyczaj nosimy aby umożliwić wciśnięcie tam grubych skarpetek i lepszej termoizolacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here