Wizyta w teatrze lub w operze to szczególny i wyjątkowy czas. W końcu nie chodzimy oglądać spektakle codziennie. Taka sytuacja doprowadza nasz często do dylematu w jak ubrać się do teatru? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jaki dress code obowiązuje w takiej sytuacji, co wypada i czego nie możesz założyć składając wizytę w takim miejscu.

Dress code na przestrzeni lat w teatrze i w operze znacznie się zmieniał. Niegdyś w takich miejscach konieczny był strój wieczorowy. Mężczyźni musieli nosić fraki i białą muszkę, a kobiety długie suknie wieczorowe wraz z elegancką biżuterią i rękawiczkami.

Na szczęście dzisiaj te zasady są o wiele mniej rygorystyczne. Istnieje duża swoboda w wyborze garderoby, składając wizytę w takich miejscach. Do teatru mężczyźni spokojnie mogą ubrać chinosy wraz z koszulą w kratkę i sportową marynarkę. Kobiety zaś mogą pokusić się o sukienkę i stonowany żakiet.

teatr opera ubiór garderoba
fot. pixabay.com

Opera jednak dalej wymaga bardziej formalnych ubiorów. Mile widziane są stonowane sukienki i  garnitury. Poniżej przedstawimy kilka zasad, którymi kierować się przy wybieraniu garderoby w celu obejrzenia sztuki.

Jak ubrać się do opery?

Filharmonia i opera wymaga od nas poświęcenia chwili dłużej nad zastanowieniem się nad odpowiednim dobraniem garderoby.

W przypadku kobiet, spódnica im będzie prostsza tym lepiej. Może być trapezowa lub ołówkowa, byle w stonowanym kolorze. Sięgać powinna do kolan. Dobrym rozwianiem będzie sukienka koktajlowa. Może być wykonana z tkaniny lekko połyskującej. Wieczorowa, długa suknia również będzie mile widziana. Warto ostawić na lejące bluzki z wiskozy, szyfonu czy jedwabiu. Dobrą opcją jest również założenie eleganckiego kombinezonu lub żakietu z cygaretkami. Idealnym wykończeniem są szpiki, baleriny czy czółenka.

W przypadku mężczyzn najlepszym wyborem będzie klasyczny garnitur. Do tego konieczne pełne buty, które zwykle zakłada się do takiego ubioru. Okrycie wierzchnie w przypadku zimniejszej aury powinno zawierać elegancki płaszcz.

Jak ubrać się do teatru?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, współczesny teatr nie wymaga formalnego dress codu, tak jak kiedyś. Nikt nie oczekuje od widzów ubioru nadzwyczaj eleganckiego. Warto jednak założyć klasyczne formy, które będą odpowiadały powadze miejsca.

Jeżeli chcemy zdecydować się na dżinsy, wybierzmy te klasyczne, bez dziur czy poszarpań. Warto jednak skłonić się ku bardziej eleganckiej formie jak chinosy lub spodnie garniturowe. W przypadku kobiet dobrze sprawdzają się popularne cygaretki. Spódnica u pań powinna sięgać okolic kolan. Dłuższe również są mile widziane. Dobrym rozwiązaniem są spódnice w trapez, ołówkowe czy ze skromną falbanką.

Jeżeli stawiamy na sukienkę, powinna mieć ona prosty, ołówkowy lub pudełkowy krój i charakteryzować się stonowaną kolorystyką. Może również być rozkloszowana. Jedne o czym należy pamiętać to brak dużego dekoltu.

W przypadku ładnej pogody, nie należy zakładać t-shirtów czy bluzek na ramiączkach. Zarówno panie jak i panowie powinni ubrać koszule. Dopuszczalny jest krótki rękaw, lecz niemile widziane są krzykliwe wzory i kolory.

Obuwie powinno być pełne, a klapki, japonki czy sandały należy zachować na inne okazję jak wyjście na plaże.

Gdy występuje konieczność założenia okrycia wierzchniego wybierzmy marynarkę lub żakiet. Powinny być one w delikatny wzorek lub jednolite. Panie mogą ubrać kardigan. Mile widziany jest trencz lub wełniany płaszcz. Sportowe kurtki to zły wybór.

Jak nie ubierać się do teatru i opery?

teatr opera ubiór garderoba
fot. pixabay.com

– nie ubieraj kusych spódniczek i sukienek. Eksponowanie nóg w takich miejscach raczej nie jest mile widziane. Mężczyźni również nie powinni zakładać krótkich szortów. Należy ubrać się skromnie, lecz zarazem elegancko. Odpadają kreacje z odkrytymi plecami, wielkie dekolty.

– krzykliwe, ekstrawaganckie fasony. Ubiór takich miejsc wymaga przede wszystkim skromnych kreacji. Idealnie sprawdzą się kreacje wieczorowe czy biurowe. Ubiór, który stosujemy do klubów zdecydowanie odpada. Również krzykliwe, neonowe kolory nie są mile widziane. W przypadku teatrów jednak, dopuszczane są jasne kolory jak biel, błękit, pastelowy róż.

– dla miłośników chodzenia w lekkim obuwiu typu sandały mamy przykrą wiadomość. Takie okrycie stóp jest niedopuszczalne zarówno w operze jak i w teatrze. Mile widziane jest pełne obuwie.

– miłym dodatkiem jest również subtelna biżuteria. Dobrze jest założyć złote i srebrne dodatki, unikając plastykowych bransoletek, zegarków czy kolczyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here