Istnieje kilka sposobów sprawdzenia swojego IP. Nie jest to jednak tak prosta sprawa, jaka mogłaby się wydawać. Większość użytkowników nie odróżnia adresu sieci lokalnej, od adresu zewnętrznego (publicznego).

Gdzie zatem jest różnica i jak sprawdzić wspomniane adresy?

komputer laptop ip
fot. pixabay.com

Najczęściej stosowany aktualnie adres IP składa się w standardzie IPv4 z 4 liczb z przedziału 0-255 rozdzielonych kropkami. Wyczerpanie puli adresów iPv4, spowodował proces przechodzenia na standard IPv6. Adres zapisany dziesiętnymi liczbami w tym wypadku może składać się 16 znaków, które rozdzielone są kropkami. Z tego właśnie względu znacznie częściej spotyka się szesnastkowy zapis.

Niektórzy użytkownicy uważają, że znalezienie stosownych informacji na temat numeru identyfikującego urządzenie jest bardzo skomplikowane. Okazuje się jednak, że w bardzo prosty i szybki sposób możemy tego dokonać, wybierając kilka opcji w ustawieniach sprzętu.

Podczas sytuacji, gdy podłączymy komputer do sieci, automatycznie zostaje przypisany mu adres w sieci, zwany również adresem IP. Jest to identyfikacyjny numer komputera lub serwera w sieci, który gwarantuje bezproblemową komunikację z innymi urządzeniami. Najczęściej zapisywany jest w postaci 4 liczb, które oddzielone są od siebie kropkami.

Oto jak wygląda przykładowy adres IP – (256.240.30.5)

Pierwsze liczby określają adres sieci, do której podłączony jest sprzęt, ostatnie zaś identyfikują komputer, który nawiązał z nią połączenie.

Generalnie adres IP może występować w 2 formach:

– stałej, gdzie nie dochodzi do zmiany adresu, nawet gdy ustawienia routera zostaną skasowane,

– dynamiczną, gdzie do zmiany dochodzi po 24 godzinach, bądź gdy użytkownik samodzielnie dokona rozłączenia i połączenia z siecią.

Adres IP możemy podzielić na 2 dodatkowe grupy:

– prywatną, w której zapisywany adres jest na komputerze i nie może zostać upubliczniony, co pozwala zachować większy bufor bezpieczeństwa i anonimowości,

– publiczną, gdzie sprzęt łączy się z po połączeniu z siecią adres jest całkowicie widoczny. Obie strony relacji mają możliwość udostępniania różnych treści i komunikacji.

Poniżej pokażemy w jaki sposób sprawdzić adres IP na poszczególnych wersjach systemu Windows.

komputer laptop ip
fot. pixabay.com

Sprawdź również jak przyspieszyć swój komputer.

Jak sprawdzić IP komputera w Windows XP?

Pierwszy sposób

Klikamy START – PANEL STEROWANIA – POŁĄCZENIA SIECIOWE I INTERNETOWE. Klikamy POŁĄCZENIA SIECIOWE.

Drugi sposób

Klikamy prawym przyciskiem na ikonę POŁĄCZENIE LOKALNE – STATUS – WSPARCIE. Na ekranie ukaże nam się numer IP.

W przypadku gdy Windows XP jest podłączony do bezprzewodowej sieci, wystarczy kliknąć w ikonę połączenia z siecią.

Windows 7

Klikamy w START – PANEL STEROWANIA – SIEĆ I INTERNET – CENTRUM SIECI I UDOSTĘPNIANIA. Na liście zadań klikamy ZMIEŃ USTAWIENIA ADAPTERTA. Klikamy prawym przyciskiem na POŁĄCZENIE LOKALNE – STATUS i przechodzimy do zakładki SZCZEGÓŁY.

Tak jak w przypadku wersji XP, mamy możliwość sprawdzenia IP poprzez kliknięcia w ikonę połączenia z bezprzewodową siecią.

Windows Vista

Klikamy klawisz WINDOWS + F – wpisujemy PANEL STEROWANIA – ENTER

WINDOWS + R – PANEL STEROWANIA

WINDOWS + X – PANEL STEROWANIA

Następnie wybieramy SIEĆ I INTERNET – CENTRUM SIECI I UDOSTĘPNIANIA – ZMIEŃ USTAWENIA. Klikamy prawym przyciskiem w ETHERNET – STATUS I SZCZEGÓŁY.

Windows 10?

Naciskamy klawisze – WINDOWS + X i wybieramy PANEL STEROWANIA. Klikamy w SIEĆ I INTERNET – CENTRUM SIECI I UDOSTĘPNIANIA – ZMIEŃ USTAWIENIA KARTY. Prawym przyciskiem klikamy w ETHERNET – STATUS i wybieramy SZCZEGÓŁY.

Drugi sposób to kliknięcie na ikonę sieci, która znajduje się obok godziny na pasku i przechodzimy do USTAWIENIA SIECIOWE. Wybieramy ETHERNET – ZMIEŃ OPCJĘ ADAPTERA lub STATUS – ZMIEŃ OPCJA ADAPTERA. Klikamy prawym przyciskiem ETHERNET – STATUS – SZCZEGÓŁY.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here