Ile pamięci RAM powinien mieć smartfon w 2021 roku, aby się nie zacinał i działał płynnie? Podpowiemy ile RAM powinien mieć telefon, który umożliwi komfortowe korzystanie ze wszystkich aplikacji.

Producenci smartfonów z roku na rok tworzą coraz lepsze urządzenia, które wyposażają w udoskonalone procesory, które działają z rosnącą ilością pamięci operacyjnej. Jest to istotna kwestia, szczególnie w sprzętach wyposażonych w system Android. Każdy telefon powinien cechować się odpowiednią ilością RAM, aby możliwe było jego prawidłowe działanie. Podczas wyboru smartfona, bardzo ważną cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to właśnie ilość RAM. Zasada jest prosta, im go więcej tym lepiej. Czy jednak jest jakaś sensowna granica?

telefon smartfon
pixabay.com

Co to jest RAM?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia RAM i czym tak dokładnie jest. RAM czyli Random Access Memory, to szybka pamięć, o swobodnym dostępie, która jest czynnikiem optymalnej pracy każdego komputera. To samo tyczy się współczesnych telefonów, które właściwie są w istocie małymi komputerami.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że RAM nie jest pamięcią trwałą i nie służy do przechowywania danych w dłuższej perspektywie. Tylko informacje na temat aktualnie otworzonych aplikacji lub dane wykorzystywane przez system operacyjny są w niej zapisywane. W efekcie zakończenia pracy programu, zaniku zasilania lub wyłączeniu systemu, informację są tracone po około sekundzie.

Ile pamięci RAM potrzeba w smartfonie?

Skoro teorie mamy już za sobą, przejdźmy do praktyki. Ile tak naprawdę potrzebujemy pamięci RAM, aby nasz sprzęt działał optymalnie? Musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

– ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na smartfon,

– do czego będzie nam służył (przeglądanie internetu, gry)

Generalnie, tak jak już wcześniej zostało wspomniane, zasada jest prosta. Im więcej RAM, tym lepiej. Nie każdy jednak chce wydawać kwotę rzędu kilku tysięcy złotych aby zaspokoić swoje elektroniczne zachcianki. Wiele osób decyduje się na zakup sprzętu niższej lub średniej klasy np. smartfony do 500zł lub do 1000zł

Zadania, które wykonujemy na telefonach tej klasy raczej nie zaliczają się do najtrudniejszych. Przeglądamy internet, korzystamy z portali społecznościowych, oglądamy filmy, słuchamy muzyki, czasem włączając mapy i pozostałe aplikacje. Na takie potrzeby idealnie sprawdzą się budżetowe modele, które z pewnością będą dobrą propozycją na każdą kieszeń.

Niektóre aplikacje jednak skutecznie zajmują sporo RAM’u podczas użytkowania. Jednak systemy Android i iOS potrafią sobie z tym poradzić, zamykając automatycznie nieaktywne programy, aby uwolnić potrzebne miejsce.

RAM w iOS i Androidzie

Pojedynek kultowych systemów nie ma końca. Android znany jest z wykorzystywania z każdej zaoferowanej mu pamięci. Przy tym systemie pamięć RAM sięgająca 8GB RAM to podstawa i nikogo już nie dziwi. Nowsze modele posiadają 12 a nawet 16 GB RAM.

Przypadek systemu iOS, który wykorzystywany jest w iPhone’ach pokazuje, że smartfony potrafią działać doskonale z o wiele mniejszą pamięcią RAM rzędu 3 lub 4GB. Dzieje się tak, za sprawą perfekcyjnej optymalizacji i systemowi zamkniętemu. Czy jest zatem lepszy? Odpowiedź nie jest taka prosta i wpływ na to ma więcej niż jeden czynnik.

Co daje pamięć RAM w telefonie?

telefon smartfon
pixabay.com

Duża ilość pamięci RAM umożliwia przechowywanie większej ilości aktywnych programów, zachowując przy tym płynne działanie telefonu. Sprawia to większy komfort obsługi. Mała pojemność RAM, ogranicza nawet samo przeglądanie internetu, pod warunkiem otwarcia kilku kart w tle. Otwarcie kolejnej aplikacji może skutkować wyłączeniem wcześniej włączonego programu lub tzw. „ścinanie” telefonu.

Ile konkretnie  pamięci RAM w smartfonie potrzeba?

Najtańsze telefony z Androidem, oferują ok. 3GB RAM pamięci. Przy dobrej optymalizacji może to wystarczyć. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup nieco droższego sprzętu, powinniśmy celować w modele posiadające 4 lub 6GB RAM. Jeżeli nasze oczekiwania to urządzenie sprawdzające się w grach i które będzie wielozadaniowe, powinniśmy zwracać uwagę na smartfony, posiadające co najmniej 8 GB RAM wzwyż. Powinien on cechować się również wysokiej klasy procesorem oraz zoptymalizowanym systemem. Możemy wtedy liczyć na komfortową obsługę telefonu, bez względu na ilość otwartych aplikacji w tle.

Jeżeli stawimy na którąś z propozycji firmy Apple, możemy wybrać iPhone z 3-4GB RAM. Dzięki zamkniętemu, dobrze zoptymalizowanemu systemowi, nie musimy martwić się o płynne działanie telefonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here