NFC to innowacyjna technologia, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami. Jej powstania możemy doszukiwać się na początku XXI wieku, kiedy to rozpoczęto poszukiwania alternatywy dla technologii Bluetooth. Smartfony z modułem NFC to w dzisiejszych czasach już standard. Mało który producent nie stosuje tej technologii, która może skutecznie ułatwić nam codzienne życie. Czy jednak jest ona w pełni bezpieczna i warto z niej korzystać?

płatność nfc smartfon
pixabay.com

Użytkownicy często zadają pytanie, co to jest NFC w telefonie. Dzięki tej technologii, możliwe jest błyskawiczne sparowanie urządzeń i przesyłanie danych, co jest potrzebne m.in. w przypadku opcji płatności telefonem.

Jak działa NFC?

Ta technologia, opiera się o formę wysokoczęstotliwościowego, krótkozasięgowego i radiowego komunikacyjnego standardu, które oparte jest o następujące parametry:

częstotliwość 13,56 MHz

pasmo 2 GHz,

przepustowość 106, 212, 424 lub 848 kbit/s

NFC często porównywane jest z kartą zbliżeniową, w której wykorzystuje się magnetyczną indykcję dwóch pętli anten, które znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Kontakt możliwy jest to przez częstotliwości radiowe ISM. Urządzenia, które wykorzystują te same pasma, mogą więc nawiązać między sobą kontakt, bez konieczności używania przewodów.

Gdzie wykorzystywane jest NFC?

Dzięki tej technologii, możliwa jest wymiana danych w bliskich odległościach. Wystarczy, że przybliżymy do siebie dwa urządzenia z NFC. System ten umożliwia nie tylko łączność z innym telefonem. Dzięki niemu, możliwe jest również sparowanie ze słuchawkami czy głośnikiem. Dodatkowym smaczkiem jest współpraca NFC z aplikacjami bankowymi, co umożliwia dokonywanie transakcji za pomocą telefonu. Oznacza to, że spokojnie możemy chodzić na zakupy tylko z telefonem w ręku, nie martwiąc się o pieniądze czy karty płatnicze. To bardzo wygodna i przystępna forma płatności.

W skrócie technologia NFC umożliwia błyskawiczne połączenie z głośnikami, słuchawkami czy pełnienie funkcji karty płatniczej, za pomocą naszego telefonu.

Mówiąc w skrócie, dzięki wspomnianej technologii nasza komórka może błyskawicznie przekazywać dane, dostarczać dźwięk do głośnika lub słuchawek, a także pełnić funkcję karty płatniczej.

NFC czy Bluetooth – co lepsze?

płatność nfc smartfon
pixabay.com

Ze względu na podobną funkcjonalność NFC, często kojarzone jest z technologią Bluetooth. Jednak po dokładniejszym zapoznaniu się z tymi systemami, dostrzeżemy kilka istotnych różnic.

NFC przede wszystkim nie wymaga sparowania urządzeń, jest za to wykorzystywane do wymiany informacji, które wymagają krótkiego połączenia czasowego. Bluetooth, wymaga parowania, a proces nawiązywania kontaktu jest o wiele dłuższy.

Sprawdź ile Ram potrzeba, aby telefon działał dobrze

Oznacza to, że NFC może być wykorzystywane do bardzo szybkiego wysyłania danych, o niewielkich rozmiarach. Może to być np.. kontakt, link czy wizytówka. Bluetooth natomiast umożliwia przesyłanie większych danych jak zdjęcie, pliki PDF czy MP3, potrzebuje jednak więcej czasu na połączenie się z drugim urządzeniem.

Zalety technologii NFC

NFC posiada przede wszystkim dwie zalety. Jest to:

– bezpieczeństwo. Dzięki technologii NFC, możliwe jest połączenie ze sobą dwóch urządzeń w błyskawicznym tempie, lecz tylko w odległości, wynoszącej 1-2cm, oraz gdy urządzenie jest odblokowane. Niweluje to zagrożenie nawiązania kontaktu z niepożądanym sprzętem znajdującym się nawet w bliskiej odległości od nas. Dodatkowo NFC wyposażone jest w moduł o nazwie Secure Element SE, który jest uzupełniającą formą zabezpieczenia.

– tagi NFC. Są to niewielkie czipy, które przybierają formę naklejki lub breloczka. Umożliwiają one połączenie naszego telefonu z innym oznaczony sprzętem i wymiany danych z wybranego miejsca. Dzięki temu, technologia ta ma tak wiele zastosowań

Technologia NFC z początku była postrzegana jako dość ciekawa, chociaż mało użyteczna nowinka technologiczna. Obecna sytuacja jednak pokazuje, że system ten ma ogromny potencjał i zyskuje coraz większą popularność. Niezwykłe bezpieczeństwo, praktyczność oraz znikomy pobór mocy wpływają na to, że technologia wykorzystywana jest coraz częściej przez szeroką rzeszę użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here