Jak podłączyć telefon do telewizora?

Telewizory Smart Tv, są coraz bardziej popularne i nie ma co ukrywać – w końcu zagoszczą w każdym domu. Ich zaletą jest zapewne świetna jakość obrazu i wiele możliwości. Oprócz klasycznego oglądania programów telewizyjnych, możemy na nich przeglądać internet, słuchać muzyki, oraz obsługiwać takie aplikacje jak YouTube czy Netflix.

Dodatkowo, dzięki licznym wejściom, możemy do nich podłączać dowolne urządzenia. Są to między innymi aparaty, laptopy, tablety czy smartfony. Taka opcja, umożliwia nam udostępnienie i przeglądanie wszelkich multimediów zapisanych w pamięci naszego telefonu. To jednak nie koniec funkcjonalności. Dzięki specjalnym aplikacjom, możliwe jest również użycie telefony jako pilota do naszego telewizora.

Podłączenie telefonu do telewizora przez Wi-Fi

wi-fi telefon telewizor podłączenie
fot. pixabay.com

Przesyłanie dźwięku oraz obrazu na ekran telewizora z urządzeń mobilnych pozwala w komfortowy sposób oglądać wysokiej jakości filmy czy zdjęcia oraz odtwarzać inne pliki, umieszczone w pamięci telefonu na dużym ekranie. Po prawidłowym sparowaniu telewizora z telefonem, możemy skorzystać dodatkowo z takich funkcji jak przeglądanie internetu, granie w gry czy korzystanie z mediów takich jak Spotify czy HBO GO z poziomu naszego smartfona.  Takie połączenie możliwe jest poprzez technologię Wi-Fi, którą znajdziemy w każdym nowoczesnym telewizorze.

Połączenie telefonu z telewizorem z wykorzystaniem tej technologii jest dość proste. Wystarczy, że uruchomimy urządzenie, a następnie upewnimy się, że jest on widoczny dla innych urządzeń. Zrobimy to w menu telewizora w sekcji udostępniania wyświetlacza. Następnym krokiem jest wybór dodatkowego ekranu, z listy która wyświetli nam się na telefonie.

Łączenie telefonu z telewizorem za pomocą HDMI

hdmi telefon telewizor podłączenie
fot. pixabay.com

Telefony z portem Micro USB oraz telewizory z wejściem HDMI połączymy za pomocą kabla z adapterem MHL. Po umieszczeniu kabla w odpowiednich miejscach, udostępnianie ekranu powinno rozpocząć się automatycznie.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przesyłania nieskompresowanego obrazu, który może posiadać rozdzielczość do 1080p oraz funkcję przestrzennego dźwięku. Niektóre adaptery MHL umożliwiają też podłączenie dodatkowego źródła zasilania, co pozwoli na równoczesne ładowanie smartfona podczas przeglądania treści na telewizorze.

Jak sterować telewizor telefonem?

Producenci telewizorów, zazwyczaj oferują użytkownikom aplikacje, które pozwalają na zdalne sterowanie za pomocą telefonu. Mamy nie tylko możliwość wykonywania podstawowych czynności, jak wybór kanałów czy zmianę głośności, lecz też sterowanie kursorem na ekranie lub wpisywanie tekstu. Przykładem takich aplikacji są LG TV Remote, stworzona z myślą o użytkownikach LG, czy Smart TV Remote, dla użytkowników urządzeń firmy Samsung. Aplikację działają w oparciu u technologię Wi-Fi i wymagają jedynie podłączenia do tej samej sieci urządzeń, z których chcemy korzystać.

Jest jeszcze jeden sposób sterowania telewizora za pomocą smartfona. Jeżeli Twój telefon jest wyposażony w port IRDA, to istnieje możliwość wykorzystanie go na tych samych zasadach, na których działa zwykły pilot. Może on wtedy kontrolować z niewielkiej odległości sprzęt. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi wielu urządzeń jednocześnie, np. tv, zestawu kina domowego, dekodera czy odtwarzacza Blu-ray.

Aby móc korzystać z takiego rozwiązania, tu również konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, dostępnej na smartfony z systemem Android i iOS.

Jak skonfigurować telefon z telewizorem?

Każda nowa aplikacja, będzie wymagała optymalnego skonfigurowania. Mamy dwie możliwości. Możemy zrobić to automatycznie lub manualnie. Oczywistą rzeczą jest to, że pierwsza opcja jest o wiele bardziej komfortowa, lecz czasami mogą wystąpić pewne problemy. Sięgnijmy wtedy po drugą opcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here