Zmiana rozmiaru zdjęcia czy zmienienie jego wielkości nie należy do najtrudniejszych czynności, lecz dla osób okazjonalnie korzystających z narzędzi graficznych może być kłopotliwe. W naszym artykule przedstawimy sposób, dzięki któremu w prosty sposób uporasz się z tym problemem raz na zawsze. To krótki poradnik dla początkujących, którzy z jakiegoś względu chcą zmienić rozmiar zdjęcia, np. na potrzeby wstawienia go na witrynę internetową lub kanał social media.

Dlaczego warto zmieniać rozmiar zdjęcia w internecie?

zdjęcia zmiana rozmiar edycja
fot. pixabay.com

Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia, to zmiana jego rozdzielczości do mniejszej, przez skalowanie zdjęcia pikselowego. Dochodzi wtedy do zmniejszenia wagi zdjęcia, za sprawą mniejszej informacji w pikselach. Rezultat to mniejsza waga pliku na stronie internetowej lub dysku. Na jego rozmiar, wpływ ma również kompresja, bogactwo i paleta kolorów i przestrzeń barw.

Nauczenie się właściwego zmieniania rozmiaru pliku JPEG przyda się nie tylko w przypadku publikowania zdjęć na portalach społecznościowych, lecz też wobec chęci wysyłania ich e-mailem. Wyższa rozdzielczość obrazu będzie miała więcej pikseli, a co za tym idzie pojawią się szczegóły, które będą zauważalne przy oglądaniu pliku w pełnym rozmiarze. Zwiększa to jednocześnie wielkość samego pliku, co nie jest dobrze postrzegane przez portale społecznościowe.

Generalnie optymalna rozdzielczość na potrzeby zastosowań cyfrowych to 70 pikseli na cal. Przed zadecydowaniem o rozmiarze pliku, warto przemyśleć sposób jego wykorzystania. Jeżeli np. obraz ma być zastosowany jako miniaturka, nie ma sensu by przesyłać plik o wielkiej rozdzielczości.

Zmniejszanie zdjęcia w Windows

System Windows oferuje najczęściej program Paint, który zapewne znany jest każdemu użytkownikowi komputera, posiadający to oprogramowanie. Jest to narzędzie do zabawy, które można wykorzystać do tworzenia grafik czy np. prostych kreskówek. Nie wszyscy amatorzy tej aplikacji posiadają wiedze na temat zmieniania wielkości obrazu i jego rozdzielczości za jego pomocą. Okazuje się, że wcale nie potrzeba skomplikowanych programów aby tego dokonać. Wystarczy prosty program, który zapewne każdy ma pod ręką.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia w Paincie? To niezwykle proste. Uruchamiamy program i znajdujemy opcję zmiany obrazu. Aby tego dokonać wciskamy zakładkę START-OBRAZ i znajdujemy sekcję ZMIEŃ ROZMIAR. Po kliknięciu ukaże się nam okno, które posiada więcej ustawień. Przed dokonaniem zmiany rozmiaru lub ilości pikseli, należy zaznaczyć opcję ZACHOWAJ WSPÓŁCZYNNIK PROPORCJI, w celu zachowania obecnych proporcji obrazu.

Zmiana rozdzielczości, polega na wybraniu opcji PIKSELE i zadecydowaniu jaką ich ilość na cal, chcemy otrzymać w pomniejszonym pliku.

Następnie zapisujemy nową wersję pliku, jeżeli zmiany których dokonaliśmy są dla nas zadowalające. Należy zapisać plik w nowej wersji, na wypadek gdyby zaszła konieczność powrotu do pierwotnego pliku.

Zmniejszanie zdjęć w komputerach Mac

zdjęcia zmiana rozmiar edycja
fot. pixabay.com

Aby dokonać tej czynności w komputerach firmy Apple, uruchamiamy PREVIEW. Każdy komputer tej marki, powinien posiadać ten program. Umożliwia on pogląd i podstawową obróbkę zdjęć, jest więc też doskonałym narzędziem, które pozwala na zmianę rozmiaru plików.

Zmianę obrazu, dokonujemy poprzez wybranie opcji DOSTOSUJ ROZMIAR. Otwiera nam się okno dialogowe o nazwie WYMIARY OBRAZU. Mamy możliwość zmiany wysokości, szerokości, rozdzielczości i innych parametrów pliku. Zaleca się aby zmiana wymiaru oparta była na wartości procentowej, by następnie wybrać liczbową wartość docelową. Po dokonaniu zmiany w sekcji ROZMIAR DOCELOWY, zostanie zaprezentowana dokładny rozmiar nowego obrazu.

Po wciśnięciu przycisku OK, możemy podejrzeć, jak będzie prezentował się plik w nowej wersji. Możemy wtedy jeszcze cofnąć zmiany i nanieść stosowne poprawki. Jeżeli jednak wyniki będą zadawalające, wybieramy kolejno PLIK – ZAPISZ JAKO i tworzymy nową wersję pliku, która możemy nazwać np. obraz mniejszy, aby nie pomylić się w późniejszym etapie publikowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here