Jak wyznaczyć cele na 2021 rok?
Koniec roku to czas podsumowań i przemyśleń. Często wtedy dochodzimy do wniosku, że coś należy zmienić w naszym życiu. Zaczynamy uświadamiać sobie, czego w mijającym roku nam brakowało i co należy zmienić. Najlepiej w tym celu wyciągnąć kartkę i długopis i wszystkie swoje myśli przerzucić na papier, ponieważ tylko zapisane słowa mają moc.
Problem pojawia się wtedy, gdy siadamy przed biurkiem i następuje kompletna pustka w głowie. Zdarza się to wszak każdemu, lecz nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Na szczęście istnieją różne systemy, które skutecznie pomagają zmienić ambitne plany w cele do wykonania.
Poniżej przedstawimy skuteczny system planowania, który pomoże uporządkować nam nasze myśli w głowie i podpowie co należy zrobić krok po kroku, aby zaplanować system działania na następny rok.
Po co wyznaczać cele?
Bez jasno określonego planu działania, wszystkie nasze starania mogą być nieskuteczne. To brutalna prawda, z którą spotyka się większość osób, które nie wyznaczają sobie celów i tak naprawdę działają na oślep. Co to w praktyce oznacza?
Że cele, o którym sobie pomyślimy na początku roku, będziemy realizowali dopóki o nich nie zapomnimy. Ile było sytuacji, w których w styczniu postanowiliśmy schudnąć 10 kg w rok, nauczyć się obcego języka, czy zacząć zdrowiej jeść?
Zapewne nam się to udawało. Jednak okres takiego działania z pewnością nie przekroczył miesiąca, a pod koniec roku, pluliśmy sobie w brodę, że znowu nam się nie udało zrealizować naszych postanowień. To nie do końca nasza wina. Jest to wina, braku konkretnego planu działania krok po kroku.
Jak zacząć planowanie nowego roku?
Rozpocznij od pewników, rzeczy które wydarzają się codziennie. Zakreśl w kalendarzu wszelkie święta, okazje okolicznościowe, wydarzenia i inne specjalnie wydarzenia, jak rocznica. To również dobry czas, aby zaplanować urlop.
Zanotuj powtarzające się cyklicznie czynności, np. porządek w dokumentach, serwis samochodu, przegląd szafy i umieść te zadania na liście do zrobienia na dany miesiąc.
Następny krok, to stworzenie schematów i rytuałów, następujących dzień po dniu. Będzie to np.:
– rytuał poranny i wieczorny,
– idealny dzień,
– cykliczne rytuały pielęgnacyjne – wizyty w spa, masaże, maseczki regeneracyjne itp.
W tym miejscu również warto określić swój budżet oraz zaplanować oszczędności w następnym roku.
Lista sukcesów ubiegłego roku
Zanim przejdziemy do skrupulatnego planowania, przypomnijmy sobie miniony rok. Nic tak bardzo nie motywuje do działania jak przypomnienie sobie swoich sukcesów i osiągnięć. Zrób listę takich rzeczy, uwzględniając nawet najdrobniejsze rzeczy, jak rozpoczęcie biegania, zmiana nawyków żywieniowych czy awans w pracy. Co możemy uwzględnić w takiej liście?
– wszystkie osiągnięcia (nawet najdrobniejsze),
– nawyki,
– nowo wypróbowane rzeczy, zwiedzone miejsca,
– poznane osoby, zawarte znajomości,
– relacje.
Taka lista może być również punktem wyjściowym do określania dalszych celów.
Planowanie celów na nowy rok – lista zadań
Skoro mamy już listę swoich osiągnięć, zaczynamy planowanie. Rozpoczynamy do wypisania rzeczy, które chcemy zrobić. Ważne jest, aby były to wyzwania, których sami pragniemy, nie ktoś inny. Możemy tutaj puścić wodze fantazji i zapisać tyle stron, ile chcemy. Może nie wszystko uda Ci się zrealizować w tym roku, jednak możesz już poczynić pierwsze kroki ku realizacji tych zadań.
Fundamentalną zasadą planowania jest unikanie jak ognia sformułowań typu nigdy, nie, zawsze. Ich brzmienie zazwyczaj przesądza negatywny skutek ich powodzenia.
Cele powinny być określone w czasie, konkretne. Zamiast stwierdzenia typu – schudnę w tym roku, napisz – do końca czerwca zrzucę 10 kg za pomocą treningów personalnych, na które zapiszę się 15 stycznia. Tylko tak wyznaczone cele, mają rację bytu i prowadzą do ich osiągnięcia.
Bardzo duże cele jak nauka nowego języka czy odłożenie konkretnej sumy pieniędzy wymaga rozbicia takiego zadania na etapy. Bardzo dobrze działa tutaj metoda Kaizen, czyli metoda małych kroków.
Zamiast sformułowań typu odłożę trochę pieniędzy na koncie, napisz – odłożę 20 tys. Na konto, poprzez odkładanie z pensji co miesiąc 1700 złotych.
Już rozumiesz o co chodzi?
Cele powinny być dokładnie skonstruowane i zwarte w czasie. Powinny być również dla nas osiągalne i mierzalne. Kolejny przykład – w nowym roku zacznę czytać. Już wiesz co jest tutaj nie tak?
Zamiast tego powinno być – przeczytam 30 książek w 12 miesięcy. To 2,5 książki w miesiącu, a więc przyjmując, że książka średnio ma 400 stron, będę czytać 27 stron dziennie, aby tego dokonać.
Wyznacz również cele, które są dla Ciebie najważniejsze. Niech to będą 2-3 cele, które dadzą Ci największą satysfakcje.