Dlaczego aktualizacja systemu Android do najnowszej wersji jest taka ważna i istotna? Przede wszystkim dlatego, że producenci ciągle udoskonalają oprogramowanie, łatają dziury systemowe oraz zwiększają możliwości pracy i dodają nowe funkcję. Po aktualizacji zazwyczaj dostajemy poprawki w zakresie bezpieczeństwa użytkowania smartfona, które pozwalają na bezpieczniejsze korzystanie z przeglądarek mobilnych oraz aplikacji.
Aktualizację mogą być ustawione tak, aby wykonywały się automatycznie lub ręcznie. Zalecamy tę pierwszą opcję, gdyż często zapominamy o tej czynność, w skutek czego tracimy bardzo dużo cennych funkcji. Podczas aktualizacji zazwyczaj nie możemy wykonać żadnej czynności na telefonie, nie możemy dzwonić, korzystać z aplikacji, aparatu czy grać w gry. Jednak kilkuminutowa aktualizacja może bardzo korzystnie wpłynąć na działanie urządzenia.
Co się dzieje podczas aktualizacji?
Przede wszystkim najczęściej aktualizacji zostają poddane aplikacje takie jak różne programy, gry i inne okienka, z których korzystasz. Przykładowo, jeżeli ściągasz dany program z Google Play, to Twój smartfon za jakiś czas „dopytuje” w tym miejscu, czy istnieje nowsza wersja danego oprogramowania. Jeżeli tak to urządzenie wysyła do Ciebie informację o takim stanie rzeczy, lub w zależności od ustawień sam dokonuje instalacji nowszej wersji.
Spośród zalet takich aktualizacji, możemy wymienić z pewnością ciągłe wsparcie producenta. Gwarantuje nam to nieprzerwane poprawki wyglądu, funkcjonowania i eliminacji różnych błędów systemowych. Jeżeli nie korzystamy z cyklicznych aktualizacji, może dojść do sytuacji, gdy będziemy mieli okrojone możliwości, stary wygląd lub niepoprawne działanie danego programu.
W niektórych wypadkach może spotkać nas miła niespodzianka w postaci dodania np. języka polskiego, do anglojęzycznej wersji, lub zmiana wyglądu. Czasem jednak aktualizacje sprawiają, że zostajemy wylogowani z danej aplikacji. Oznacza to, że musimy zalogować się na nowo.
Czasami dochodzi do sytuacji, gdy potrzebny jest komputer w celu wgrania nowszej wersji oprogramowania. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku starszych smartfonów. Zawsze jednak warto sprawdzić czy istnieje możliwość instalacji świeżej wersji z poziomu telefonu, wchodząc w jego ustawienia i szukając sekcji aktualizacji. Oszczędzimy dzięki temu sporo czasu.
Jak zaktualizować Androida?
Praktycznie w każdym smartfonie wygląda to bardzo podobnie. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest znalezienie ustawień w menu urządzenia. W zależności od wersji oprogramowania lub nakładki, dalsze kroki mogą się różnić, jednak dalszy proces polega na wyszukaniu czegoś na wzór aktualizacji systemu. Większość smartfonów posiada opcję wyszukiwania, dzięki której po wpisaniu danej frazy, możemy zostać od razu przekierowani do takiej opcji.
Następny krok wymaga podłączenia do sieci komórkowej lub bezprzewodowej. Zalecamy aktualizację podczas przebywania pod opieką sieci Wi-Fi, nie tracimy wtedy niepotrzebnie transferu danych. Jeżeli znaleźliśmy stosowną opcję, o której pisaliśmy wyżej, to klikamy w nią i czekamy na informację, czy istnieje nowsza wersja systemu od naszej. Jeżeli tak, pojawi się opcja instalacji, w którą należy kliknąć.
Gdy proces pobierania aktualizacji się zakończy, instalujemy ją. Warto upewnić się czy mamy co najmniej 50% baterii oraz odpowiednią ilość pamięci w urządzeniu. W większości telefonów, bez tego czynność nie powiedzie się.
Nowa wersja systemu nie jest dostępna dla urządzenia – co wtedy?
Niektóre starsze urządzenia mogą nie posiadać opcji uaktualnienia wersji systemowej. Dzieje się też wtedy, gdy urządzenie pochodzi od operatora komórkowego. Może wtedy trochę potrwać zanim właściciele sieci komórkowej wypuszczą dedykowaną wersje, która będzie zawierała specjalne brandowanie i aplikację. Warto więc kupować smartfony z „czystym” systemem.
Aktualizacja Androida przez komputer
Podczas gdy z jakiegoś powodu nie jest możliwa instalacja nowego oprogramowania przy użyciu samego telefonu, możemy to zrobić z poziomu komputera. Możemy użyć do tego dedykowaną aplikację producenta naszego smartfona. Przykładowe programy to:
Samsung Kies
Huawei Firmware Finder
Sony Xperia Companion