Decydując się na dany model nart, musimy określić na jakim poziomie jeździmy i jakim typem narciarza jesteśmy. Czy większość naszych białych szaleństw odbywa się na przygotowanych i wytyczonych szlakach, czy są to puchowe zbocza? Poniżej przedstawimy kilka istotnych wskazówek, które pomogą wybrać Ci narty odpowiednie do Twoich potrzeb.

Czym charakteryzują się narty zjazdowe?

narty jak wybrać
fot. pixabay.com

Narty, stworzone do jazdy po stoku, są projektowane z myślą o jak największym wykorzystaniu umiejętności i możliwości narciarza podczas jazdy na przygotowanych trasach. Niezależnie czy jest to spokojna, rozważna jazda, czy prawdziwy trening, wśród tych modeli nart znajdziemy z pewnością coś, spełniającego nasze oczekiwania.

Jeżeli poszukujemy uniwersalnego sprzętu, które sprawdzą się zarówno na przygotowanych stokach oraz poza nimi, to koniecznie powinniśmy zainteresować się kolekcją all-mountain.

Jak zbudowane są narty zjazdowe?

Spośród ważnych elementów, które wpływają na właściwości nart, umożliwiające zjazd po stokach, jest talia narty. Jest ona usytuowana pośrodku narty, w miejscu gdzie występuje wiązanie. Szerokość tego parametru różni się w zależność od zastosowania narty, jednak jest to przedział 68-80 mm.

Dziób narty, zwany również noskiem lub czubkiem, jest bardzo elastyczny w nartach, które stworzone są do w miarę łatwych do pokonania, wytyczonych tras.

Wyczynowe narty, posiadają sztywne tyły , aby jak najlepiej trzymać krawędzie. Narty dla początkujących mają je mniej sztywne, aby umożliwić jazdę ześlizgiem podczas skręcania.

Wiązania nart są zazwyczaj sprzedawane w komplecie z nartami. Są zintegrowane i zamontowane na płycie, która jest przesuwna. Należy dopasować wiązanie do wagi użytkownika, aby w razie wypadku narta wypięła się z buta.

Ślizgi nart, umożliwiają komfortową jazdę po śniegu. Znajduje się on na spodzie nart. Im bardziej profesjonalne i droższe narty, tym ten element jest lepszej jakości i bardziej trwały.

Od czego zależy praca nart?

Wymiary nart – zaliczają się do nich szerokość nart w dziobie, talii, tyłu nart. Wyraża się ją w milimetrach i definiuje ona kształt nart.

Długość nart – do jazdy po wytyczonych, przygotowanych trasach zaleca się wybranie długości nart, która będzie mniejsza o 5-15 cm od naszego wzrostu. Krótsze narty będą o wiele łatwiejsze do opanowania i będą dobrym wyborem dla początkujących narciarzy. Dłuższe narty będą bardziej stabilne przy dużych prędkościach.

Sztywność nart – można określić również na dziobie, na tyłach i w środku nart. Dzioby, które są bardziej elastyczne będą znacznie lepiej radziły sobie z wszelkimi drganiami, lecz zapewnią mniejsze trzymanie na śniegu, który będzie zbity. Sztywność po środku nart, powinny definiować nasze umiejętności. Im one większe tym bardziej sztywne narty muszą być w tym miejscu. Twarda tylna część nart umożliwia mocne trzymanie krawędzi podczas skrętu. Im bardziej miękka ta część, tym więcej błędów będzie jednak wybaczać.

Promień skrętu narty – to łuk, który naturalnie kreśli narta podczas skrętu. Większa wartość skrętu o wartości 18-22mm jest polecana dla osób, które lubią długie skręty. Wartości w przedziale 12-15m sprzyjają ciasnym skrętom.

Camber – to naturalna krzywizna narty. Podczas gdy położymy ją na śniegu zauważymy odstęp między ślizgiem, a śniegiem w środowej części narty. Sprzęty z konstrukcją camber, są na ogół bardziej sprężyste.

Waga sprzętu – nie bez różnicy pozostaje również waga sprzętu. Istotna jest jednak bardziej w nartach, które przeznaczone są do skitouringu. Na łatwych trasach waga nie jest aż tak ważna, jednak przy mniejszych prędkościach łatwiej manewruje się lżejszymi nartami.

Jakie wyróżniamy typy nart?

narty jak wybrać
fot. pixabay.com

Wybierając narty, musimy dobrać je ze względu na ich przyszłe przeznaczenie. Do głównych typów nart zaliczamy:

AllMountain,

Crosscarver,

Easycarver,

Freeride,

Race,

Twintip-Freestyle.

Należy również pamiętać bezwzględnie o odpowiednim ubiorze na narty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here