Niezależnie od tego czy do jazdy wybieramy przygotowane stoki czy puchowe ubocza, warto zadbać o profesjonalny sprzęt, który będzie chronił nasze stopy. Buty narciarskie w końcu bezpośrednio łączą się z nartami, a więc muszą być niezwykle wygodne i dawać poczucie komfortu i pełnej kontroli. Poniżej przedstawiamy wskazówki, którymi warto sugerować się wybierając buty na narty.

Cechy butów narciarskich

Spośród najważniejszych czynników, które mają wpływ na jakość buta wymieniamy: rozmiar, sztywność – czyli flex, kształt skorupy buta, jego cholewki oraz dodatkowe funkcje i tryby np. walk.

Buty narciarskie damskie i męskie

buty narciarskie narty
fot. pixabay.com

Buty narciarskie dla obu płci, są skonstruowane, biorąc pod uwagę poszczególne uwarunkowania fizjologiczne ciała, zwłaszcza łydek zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Kobiece łydki są zazwyczaj położone nieco niżej od męskich. Górna część buta, czyli cholewka w damskiej wersji jest z tego powodu niższa oraz rozszerza się ku górze, z dopasowaniem kształtu z tyłu.

Kobiet są często również bardziej wrażliwe na zimno i problemy z krążeniem krwi. Z tego względu producenci butów, stosują zazwyczaj cieplejsze wkładki.

Jaka powinna być twardość buta narciarskiego?

Kolejny, istotny czynnik, wpływający na komfort jazdy to tzw. flex, czyli twardość buta. Wskaźnik ten mierzony jest w skali od 60 do 150. Flex wybieramy biorąc pod uwagę indywidualne możliwości narciarza, oraz jego budowę ciała. Im bardziej zaawansowana charakterystyka jazdy, tym twardość buta powinna być większa. Umożliwi to bardziej wydajne przenoszenie mocy z nóg na narty. Narciarze o dużej masie ciała, będą potrzebowali również sztywniejszych butów.

Dla początkujących narciarzy, but powinien charakteryzować się flexem na poziomie 60-90 w przypadku mężczyzn i 60-70 w przypadku kobiet.

Dla średniozaawansowanych – dla mężczyzn flex między 90 – 110, dla kobiet 70-90.

Zaawansowani powinni zwracać uwagę tyko ba buty powyżej 110 flexu w przypadku mężczyzn i 90 w przypadku kobiet.

Zawodowcy używają butów z flexem w granicy 140-150.

Flex nie jest jednak oficjalnym standardem, można zatem obserwować różnice w twardości między butami różnych producentów.

Istnieje możliwość dostosowania sztywności buta, najczęściej przez manipulacją górnym paskiem.

Wybór odpowiedniego rozmiaru buta narciarskiego

Dobór idealnego rozmiaru buta do naszej stopy, umożliwia skala rozmiarowo mondo. Jest ona wyrażona w centymetrach i definiuje najdłuższą część naszej stopy. Buty narciarskie, w przeciwieństwie do zwykłych butów do chodzenia, muszą pasować bardzo dokładnie do stopy użytkownika. Szacuje się, że ok 70% narciarzy źle dobiera rozmiar buta, który potrafi być za duży o nawet 2 rozmiary.

W jaki sposób zmierzyć rozmiar stopy i dobrać odpowiedni rozmiar mondo?

– przykładamy kartkę papieru do ściany

– kładziemy na niej stopę, opierając piętę o ścianę

– uginamy lekko kolano i obrysujemy kształt stopy

– to samo robimy w przypadku drugiej stopy

– mierzymy odległość od ściany do najdalej położonego punktu. Wynik to nasz rozmiar mondo.

Szerokość buta narciarskiego – jaką wybrać?
buty narciarskie narty
fot. pixabay.com

Szerokość butów na narty często nazywana jest również LAST. Jest ona mierzona w przodostopiu, czyli najszerszym punkcie stopy. Stosunkowo łatwo można znaleźć ten wymiar obrysowując stopę.

Wybierając odpowiednią dla nasz szerokość butów, musimy skupić się na poziomie precyzacji jazdy, oraz na indywidualnych cechach naszych stóp:

92mm: bardzo wąskie, stosowane u zawodników.

96-98mm: wąskie. Dla osób o wąskich stopach lub narciarzy, którzy preferują precyzję ponad komfort.

100mm: Najczęściej wybierana i stosowana szerokość wśród narciarzy

102mm: dla stóp szerokich

104mm: dla stóp bardzo szerokich

Koniecznie wybrać musimy buty narciarskie, w których będziemy czuli się komfortowo, a jednocześnie dadzą nam pełną kontrole nad nartami. Jeżeli cenimy ponad wszystko precyzję, wybierzmy węższe buty. Wybranie zbyt szerokich butów, będzie skutkowało mniejszą kontrolą nad nartami.

Branie pod uwagę szerokości i rozmiaru oraz flexu buta jest bardzo istotne. Spośród równie ważnych czynników, wpływających na komfort, jest styl jazdy użytkownika. Kryteria wyboru butów będą inne, w przypadku jazdy na różnym poziomie oraz innych warunkach terenowych.

Oprócz odpowiedniego sprzętu, należy również bezwzględnie pamiętać o odpowiednim ubiorze na narty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here