Określanie swoich celów to fundament spełniania marzeń. Gdy nie określamy zamiaru swoich działań lawirujemy w próżni, często realizując inne zachcianki (np. swojego szefa). To karygodny błąd, który jak najszybciej trzeba skorygować, na drodze do sukcesu. Szczególnie czas świąt oraz okolice nowego roku to czas wielkich przemyśleń i snucia planów na nadchodzący okres. Zachęcamy więc, do zapoznania się z krótkim poradnikiem na temat tego, jak skutecznie planować swoje działania.

cele rozwój priorytety marzenia
fot. pixabay.com

Jeżeli dopiero zaczynasz z planowaniem, możesz spróbować określać cele na miesiąc lub 3 miesiące. To łatwa propozycja, z którą raczej nikt nie powinien mieć problemu. Gdy wejdzie Ci to w nawyk, możesz spróbować wyjść wzrokiem w przyszłość nieco dalej i planować w perspektywie rocznej.

Jak ustalać cele?

Fundamentem skutecznego planowania jest zastosowanie zasady SMART. Opiera się ona o kilka sprawdzonych i bardzo skutecznych zasad, które prowadzą do zrealizowania swoich postanowień w każdej dziedzinie życia. Co składa się więc na tą metodę ustalania celów. Jakie są zasady SMART?

SMART to akronim. Składa się z 5 wyrazów z języka angielskiego. Każda z liter oznacza kolejno – Specific, Measurable, Achievable, Results-oriented, Time-bound. Poniżej w skrócie wyjaśnimy co oznacza każde pojęcie.

Specyfic – czyli specyficzne. Cele powinny być konkretne, i zawierać szczegółowo co jest do zrobienia.

Measurable – oznacza to, że postanowienie musi być mierzalne. Musi dać się w jakiś sposób obliczyć stopień wykonania. Prostym przykładem może być decyzja o schudnięciu. Chcemy zgubić 5kg w 3 miesiące. Łatwo jest więc to policzyć, określić czy po np. miesiącu idziemy w dobrym kierunku. Łatwo jest określić również cele finansowe.

Achievable ― osiągalne. Nie możemy wyznaczać sobie nierealnych celów, które będą wprost niemożliwe do osiągniecia. Mało prawdopodobne jest, że schudniemy 10 kg w miesiąc lub że zarobimy milion w pół roku, zarabiając 5 tys. Miesięcznie. Cele, które sobie wyznaczamy, muszą więc być określone z głową i przeanalizowane pod kątem możliwości ich zrealizowania.

Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować ze śmiałych planów na przyszłość. Wręcz przeciwnie. Mamy tylko i wyłącznie wystrzegać się tworzenia nierealnych wizji, których spełnienie może nie zależeć tylko od nas lub z jakichś innych powodów może być nieosiągalne. Większe cele do zrealizowania, należy po prostu rozbić na poszczególne etapy. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z metody Kaizen, która skutecznie pokazuje jak realizować swoje postanowienia krok po kroku. Często wielkie cele, nie wydają się tak niemożliwe, gdy rozbijemy je na mniejsze etapy do zrealizowania.

Przykład? Nauczę się nowego języka w rok.  Zaczynamy od zakupu książki lub kursu. Następnie uczymy się 10 słówek dziennie na pamięć. Udowodniono, że prosta komunikacja w każdym języku wymaga znajomości ok. 1000 podstawowych słów. Dzięki nauce 10 słów dziennie, w 100 dni jesteśmy w stanie porozumiewać się bez problemów w danym języku. Za sprawą 3 miesięcznej nauki  ok. 30 minut dziennie, jesteśmy w stanie władać nowym językiem.

Results-oriented – zorientowany na realizacje celów

Time-bound – cel powinien być dokładnie określony w czasie. Na przykład zrobię kurs szybkiego czytania do 4 kwietnia bieżącego roku.

Jak ustalać cele? Określenie priorytetów

Oprócz dokładnego i precyzyjnego określenia swoich celów, równie ważne jest określenie swoich priorytetów. Jest to bardzo ważna umiejętność. Musimy zdecydować, które plany są dla nas najważniejsze i muszą być zrealizowane, nawet kosztem innych postanowień. Nierzadko zdarzy nam się postawienie zbyt wyśrubowanych oczekiwań, co w rezultacie może przynieść niezadowolenie. Ważne jest więc, aby zrealizować chociaż te najważniejsze plany, które przyniosą nam największa satysfakcje i przysłonią gorycz nieudanej próby dążenia do innych pragnień.

Jak ustalać cele? Nie bój się ambitnych celów

cele rozwój priorytety marzenia
fot. pixabay.com

Wiemy już zatem, jak optymalnie określić swoje cele. Na koniec mamy jeszcze kilka słów odnośnie tego, jak realizować swoje postanowienia. Abyśmy mogli skutecznie dążyć do ich spełnienia koniecznie stosujmy się do zasady SMART. Tylko dzięki temu, że zastosujemy się do dostępnych w niej punktów, nasze cele od razu nabiorą jasnego i klarownego wyglądu.

Zachęcamy również do przełamywania stereotypów. Wszak każdą zasadę można złamać, a więc nie bójmy się stawiać ambitnych celów, które na pierwszy rzut oka mogą zdawać się nierealne. Jeżeli nasze plany są dobrze osadzone w czasie i przestrzeni, jest wysoce prawdopodobne, że je zrealizujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here