Jak dobrze ustawić antenę satelitarną?
Antena satelitarna, służąca do domowego użytku jest niezbędnym elementem, który umożliwia odbiór telewizji satelitarnej. Według licznych opinii, samodzielny montaż tego urządzenia. Jeżeli nie czujemy się na siłach, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług ekspertów, działających w każdym mieście w Polsce. Jeżeli jednak czujemy w sobie nutkę elektryka i jesteśmy odważni – spróbujmy. Jest to prostsza czynność, niż może się wydawać.
Ustawienie anteny satelitarnej – przygotowania
Aby antena satelitarna spełniała należycie swoją funkcję, musi być skierowana na południe, w kierunku zespołu satelitów, z których Twój dekoder ma odbierać sygnał. Nie musisz jednak szukać ich na oślep. Platformy telewizyjne informują swoich klientów, na które satelity wycelować antenę, aby możliwe było korzystanie z pakietu wszystkich dostępnych kanałów.
Możesz też sprawdzić dokładny kierunek, w którym antena powinna być skierowana, używając narzędzi internetowych. Wchodząc na odpowiednią stronę, wpisujesz swój adres, podajesz dane geograficzne, czyli szerokość długość, a narzędzie wskaże Ci linię, po której musisz nakierować antenę. Poda też optymalne kąty nachylenia talerza. W sieci znajdziemy również tabele, które dotyczą poszczególnych miast. Aby dokładnie określić swoje współrzędne, przydadzą się mapy internetowe lub GPS.
Te wskazania potrzebne będą, aby ustawić kąt pionowy, kąt poziomy i kąt odchylania pól. Jest to inaczej kąt elewacji, azymut, kąt obrócenia anteny i sposób ustawienia konwertera.
Co jest potrzebne do ustawienia anteny satelitarnej?
Aby optymalne działanie anteny było możliwe, potrzebujemy odpowiedniego konwertera. Po połączeniu go z anteną nie należy dokręcać śrub do końca – należy zrobić to już po końcowym ustawieniu anteny. Nie należy również dokręcać do oporu łączenia uchwytu z anteną.
Jeżeli nie mamy pewności, czy antena faktycznie skierowana jest na południe, możemy w celu upewnienia się skorzystać z kompasu. Aby przekonać się o odpowiednim nachyleniu anteny, przydany może okazać się kątomierz. Wiele anten satelitarnych posiada specjalne podziałki, ułatwiające to zadanie.
Co jeszcze może okazać się potrzebne przy montażu to miernik. Podłączamy go z jednej strony do tunera, a z drugiej do anteny satelitarnej. Podczas manipulacji talerzem, miernik pokaże siłę sygnału w danej pozycji.
Jak samemu ustawić antenę satelitarną?
Jeżeli kąty ustawienia według naszej lokalizacji zostały sprawdzone, czas przejść do ustawienia kąta elewacji. Powinniśmy ustawić go według podziałki, która znajduje się na czaszy. W tym celu może przydać się kątomierz. Kąt poziomy, czyli prościej ustawienie lewo-prawo, możemy ustawić według kąta azymuty 180 stopni. Obliczysz go, od południowej strony w kierunku ruchu wskazówek zegara.
Możesz sprawdzić samemu, lub poprosić drugą osobę o sprawdzenie siły sygnału i jego jakości na dekoderze. Ruchy manipulacji talerzem powinny być wolne i delikatne i powinny zawierać kierunki góra-dół, prawo-lewo w zakresie kilku milimetrów. Po każdym ruchu daj chwile czasu na dostosowanie się dekodera do nowych ustawień.
Jeżeli dekoder odbiera sygnał, możesz pokusić się o jeszcze chwilę manipulacji, aby uzyskać jak najwyższą jakość sygnału. W końcu robimy to na długie lata, warto więc przyłożyć się do tej czynności. Możemy również poprawić jakość, za pomocą zmiany położenia konwertera. Po uzyskaniu pożądanego efektu, dokręćmy go. Na sam koniec dokręcamy śruby mocujące antenę do uchwytu. Przykręcamy je na przemian, aby przypadkiem nie zmienić kąta położenia talerza i cały czas zwracając uwagę na siłę i jakość sygnału.