IMEI to nazwa, która budzi mieszane uczucia. Kojarzy nam się głównie ze sprawdzeniem, czy telefon nie jest kradziony. Czy ma jednak inne zastosowania i czy może nam powiedzieć coś więcej o urządzeniu? Podpowiadamy w jaki sposób znaleźć IMEI i dlaczego jest tak istotny, dla każdego użytkownika.

IMEI, czyli inaczej International Mobile Equipment Identity jest to numer, który identyfikuje każdy sprzęt. To identyfikator międzynarodowy mobilnego urządzenia. Unikatowy 15 cyfrowy ciąg, który jednoznacznie pomaga na identyfikację dane telefonu komórkowego. Wykorzystywany jest przez komórkowych operatorów. Ciekawostką może być to, że każda sieć GSM przed nadaniem numeru sprawdza identyfikator urządzenia. Pozwala to na możliwość szybkiego zablokowania skradzionych telefonów. Jeżeli więc znamy numer IMEI swojego telefonu, jesteśmy w stanie sprawić, że kradzież naszego telefonu będzie zupełnie nieopłacalna.

imei telefon smartfon
fot. pixabay.com

Po zgłoszeniu takiego czynu odpowiednim służbom i operatorowi, telefon zostaje zablokowany nie tylko w sieci, której użytkujemy telefon, ale także wszystkich innych dostawców kraju oraz zagranicą.

Jak sprawdzić numer IMEI?

Należy pamiętać, że IMEI to nie to samo, co numer seryjny elektronicznego urządzenia. Jest to indywidualny numer identyfikujący każdy telefon komórkowy, który wykorzystuje technologie UMTS lub GSM. Znaleźć go można bezpośrednio na urządzeniu. Najczęściej występuje koło miejsca, gdzie montuje się akumulator telefonu. Gdy posiadamy telefon, który nie posiada wymiennej baterii, numer ten, wydrukowany jest na urządzeniu, w widocznym miejscu. Najbardziej popularnym miejscem jest tył obudowy, jak to ma się np. w przypadku modeli iPhone. Jest to również doskonała okazja, aby zobaczyć czy telefon nie był w jakiś sposób modyfikowany. Wystarczy, że porównamy nr IMEI z pudełka z tym wydrukowanym na obudowie.

Istnieją jeszcze inne możliwości zweryfikowania tego numeru. Te rozwiązania będą działały zarówno w telefonach marki Apple, jak i smartfonach posiadających system Android.

Najprostszą metodą sprawdzenia numeru IMEI w telefonie, niezależnie od marki, jest wpisanie krótkiego kodu: *#06#, tak jakbyśmy wybierali numer dzwoniąc do kogoś. Nie trzeba nawet naciskać zielonej słuchawki, ponieważ zrobi się to automatycznie. W telefonach marki Apple, jednak niemożliwe jest skopiowanie tego numeru z poziomu ekranu.

Można jednak ominąć ten sposób i spróbować wyszukać go inaczej. Znajdziemy go w ustawieniach telefonu, po wejście w zakładkę OGÓLNE – TO URZĄDZENIE i odszukujemy pozycję nazwaną IMEI. Aby skopiować ten numer wystarczy przytrzymać na nim dłużej palec.

Sprawdzenie numeru IMEI przez podłączenie telefonu do komputera

Kolejny sposób na weryfikację tego przydatnego identyfikatora jest podpięcie sprzętu do komputera. Po podłączeniu uruchamiamy aplikację iTunes. Wchodzimy w ustawienia, by następnie kliknąć dwa razy w pole z numerem telefonu. Wtedy ukaże nam się żądany numer. Można oczywiście go skopiować.

Takie rozwiązanie, będzie przydatne jeżeli mamy do czynienia z uszkodzonym ekranem, lub z innych względów nie możemy odczytać sprawdzić tego numeru. Nie musimy wpisywać koloru na ekranie smartfona lub uruchamiać menu aby sprawdzić IMEI.

W przypadku telefonów, posiadających system Android, sytuacja wygląda podobnie. Wystarczy na klawiaturze wpisać kod *#06#. Oczywiście można zrobić to też na inne sposoby.

Zazwyczaj sekcja ta, znajduje się w USTAWIENIA – SYSTEM – INFORMACJĘ O URZĄDZENIU, lecz w niektórych telefonach to menu może się różnić i znajdować się w innym miejscu, np. na samym początku może występować kategoria ogólne.

imei telefon smartfon
fot. pixabay.com

Gdy mamy do czynienia z telefonami z wymienną baterią, sprawa jest równie banalnie prosta. Ten numer identyfikacyjny, znajdziemy w środku obudowy, koło baterii. Wystarczy wyjąć akumulator i dobrze poszukać. Czasami nr IMEI znaleźć można również na szufladzie karty SIM. Warto wtedy pamiętać, że nie mamy pewności, czy element ten faktycznie pochodzi z danego telefonu i musimy zachować czujność.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here