Twój komputer pracuje wolno i jest zaśmiecony? Bądź z jakiegoś innego powodu chcesz przyspieszyć jego pracę? Jesteś w odpowiednim miejscu. Podpowiemy kilka skutecznych metod, które pomogą Ci w walce z wolnym działaniem sprzętu. Dotyczy to systemu Windows. Dobra informacja jest taka, że możesz zastosować tylko jeden, lub wszystkie sposoby, które zaprezentujemy. Zapraszamy do zapoznana się z artykułem.
Jak przyspieszyć komputer? Zrób selekcje programów
Pierwszą metodą w walce ze zbyt wolnym komputerem, jest selekcja programów, które są nam niepotrzebne. Aby tego dokonać wejdź kolejno w PANEL STEROWANIA – PROGRAMY – PROGRAMY I FUNKCJĘ. Ukaże nam się lista wszystkich programów zainstalowanych na komputerze. Zweryfikujmy ją i usuńmy programy, których nie używamy i są nam zbędne. Prawym przyciskiem myszy klikamy na nazwę danego programu i wybieramy opcję ODINSTALUJ.
Uważajmy jednak na programy systemowe, które mają istotny wpływ na prawidłowego działanie naszego komputera.
Weryfikacja usług i procesów
Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie aktualnie działających procesów. W celu zapoznani się z nimi klikamy CTRL+ALT+DEL, by otworzył nam się Menadżer zadań. Po kliknięciu w opcję WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW, wybieramy zakładkę PROCESY. Otwiera nam się lista usług które w tej chwili są aktywne. Możemy je zweryfikować i wyłączyć te, które są zbędne. Uważajmy jednak na procesy systemowe, potrzebne do optymalnego działania komputera.
Skan komputera
Jeżeli komputer zwolnił w moment, a do tej pory działał poprawnie i szybko, to prawdopodobnie system został zainfekowany wirusem lub niechcianym oprogramowaniem. Możemy łatwo to sprawdzić, skanując komputer za pomocą programu antywirusowego. Po znalezieniu źródła, postępujmy zgodnie z instrukcjami programu.
Gdy do naszego systemu zostanie wgrane oprogramowanie zmiany mogą być dostrzeżone goły okiem. Spośród widocznych efektów takiego stanu, możemy wyróżnić na przykład nowe ikony na pulpicie, zmieniona wyszukiwarka domyślna. Jest to szalenie istotne, gdyż sfałszowana wyszukiwarka może prowadzić nas do dalszych sfałszowanych stron. Często zdarza się sytuacja, gdy na komputerze przeglądarka uruchamia się samoistnie, wyświetlając reklamy.
Wyłącz zbędne programy przy Autostarcie
Nierzadko podczas startu komputera uruchamia się nam szereg aplikacji, których w danym momencie nie potrzebujemy. Najlepiej zweryfikować to, sprawdzając które programy mają włączoną opcję URUCHAMIAJ PRZY STARCIE SYSTEMU. To, że nie widzimy danych aplikacji oraz fakt, że nie otwierają się na naszych oczach, nie znaczy że nie działają w tle.
Najłatwiej będzie sprawdzić, które programy mają w swoich opcjach zaznaczone Uruchamiaj przy starcie systemu. Na pewno kojarzysz aplikacje, które włączają się zaraz po zalogowaniu. Jednak to, że ich wtedy nie widzisz, nie oznacza, że nie istnieją.
Jak sprawdzić, które programy uruchamiają się przy starcie? Klikając prawym przyciskiem myszy wejdź na MÓJ KOMPUTER – WŁAŚCIWOŚCI lub wpisz w pole wyszukiwarki w systemie polecenie MSCONFING i kliknij w zakładkę uruchamianie. Znajdziesz tam aplikacje, które automatycznie są uruchamiane w momencie włączenia komputera. Możesz z powodzeniem je tam wyłączyć.
Plan zarządzania energią
Domyślny plan jest zrównoważony. Zapewnia on dłuższa pracę baterii, lecz mniejszą wydajność. Jeżeli komputer podłączony jest do źródła zasilania ustaw ten plan na tryb WYSOKA WYDAJNOŚĆ. Różnice poczujesz natychmiast
Porządki na dysku i defragmentacja
Wolne działanie często kojarzone jest z małej ilości miejscem na dysku i słusznie. Optymalnie jest, jeżeli masz 10% wolnego miejsca na dysku. W tym celu usuń niepotrzebne pliki z dysku. Spora ich część może znajdować się w folderze POBRANE. Przy „sprzątaniu” dysku warto również poddać go defragmentacji/optymalizacji. Uporządkuje to pliki, które zostały podzielone niepotrzebnie i zoptymalizuje dysk. Dotyczy to komputerów z dyskiem HDD.
Wyczyść wentylator
Bardzo często dochodzi do spowolnienia pracy komputera, na skutek jego przegrzania. Przyczyną często jest niedrożność otworów wentylacyjnych czy wiatraka. Temperatura urządzenia jest przez to wysoka, co ogranicza wydajność poszczególnych podzespołów w celu schłodzenia. Warto więc raz na jakiś czas otworzyć obudowę i oczyścić wnętrze komputera z kurzu. Dobrze sprawdzi się tutaj również sprężone powietrze.