Stres co to jest?

Stresem nazywamy fizjologiczną reakcję organizmu na różnego rodzaju zewnętrzne czynniki środowiskowe – stresory. Ich źródłem mogą być czynniki społeczne, jak bezrobocie, problemy rodzinne czy utrata bliskiej osoby. Stresory aktywują odpowiednie mechanizmy reagowania w organizmie.

Podczas niebezpieczeństwa aktywuje się autonomiczny układ nerwowy. Wydziela on hormony stresu, jak adrenalina czy kortyzol. Odpowiadają one za zwiększoną czujność i pobudzenie. Mamy do czynienia wtedy ze wzmożoną pracą układu krążenia, szybszym przepływem krwi, zwiększoną aktywnością umysłową i intensywniejszym oddychaniem.

Podczas groźnej dla nas sytuacji organizm przygotowuje się do ucieczki lub walki. W takiej sytuacji wszystkie procesy organizmu, które są energochłonne, a nie są w danym momencie potrzebne, zostają zatrzymane.

stres złość
fot. pixabay.com

Należy pamiętać, że krótkotrwały stres zazwyczaj nas mobilizuje i ma charakter adaptacyjny, a długotrwały osłabia odporność organizmu i ma szereg innych negatywnych konsekwencji.

Jakie są przyczyny stresu?

Przyczyn stresu je bardzo wiele. Każdy z nas różnie odbiera poszczególne sytuacje i to co dla jednego jest bardzo stresującym przedsięwzięciem, dla innego nie stanowi żadnego wyzwania. Dla jednych bardzo stresogenną sytuacją może być rozmowa kwalifikacyjna, dla innych skomplikowana sytuacja zawodowa lub sytuacja finansowa.

U młodszych osób stres może związany być ze sprawdzianami w szkole, czy problemem z rówieśnikami. Stres może prowadzić do problemów ze snem i negatywnych myśli. Objawy silnego stresu to kołatanie serca, zimne poty czy trzęsące się ręce.

Przewlekły stres może prowadzić do:

– bólów głowy, kręgosłupa,

– chorób serca i układu krążenia,

– problemów z wagą, trawieniem, a w konsekwencji do powstania wrzodów,

– wypadania włosów i problemów z cerą

Jak więc poradzić sobie ze stresem?

Po pierwsze – włącz aktywność fizyczną do swojego życia

Ruch jest jedną z fundamentalnych metod walki ze stresem. Pozwala on skupić myśli tylko wokół wykonywanego ćwiczenia i odcięcia się od wszelakich spraw dnia codziennego. Dzięki aktywności fizycznej pozbywamy się napięcia, rozluźniamy mięśnie. Wysiłek generuje endorfiny, które są hormonami wywołującymi zadowolenie, podnoszącymi nastój i poprawiającymi humor. Zaletą uprawiania sportu, jest to że możemy dopasować aktywność do naszych indywidualnych predyspozycji. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze, pływanie itp.

Zacznij myśleć pozytywnie

Istnieją pewne przesłanki, mówiące o tym, że przyciągamy w życiu to, o czym myślimy. Jeżeli będziemy wciąż powtarzać negatywne kwestię i się nad sobą użalać, z pewnością nic dobrego nas nie spotka. Jeżeli natomiast nasza głowa będzie przepełniona pozytywnymi stwierdzeniami np. jestem osobom kompetentną i na pewno dam sobie z tym rade, zasługuje na awans, przyciągniemy same pozytywne rezultaty. Niestety o wiele łatwiej jest myśleć negatywnie niż pozytywnie. Cała sztuka polega na tym, aby wprowadzić w swoje życie właśnie nawyk optymistycznego myślenia, który wyeliminuje niepotrzebny w większości sytuacji stres. Omijaj również krytykowanie innych i siebie – skupiaj się zawsze na pozytywnych stronach.

Do jakich jeszcze ważnych zasad musisz się stosować, aby skutecznie radzić sobie ze stresem? Oto lista:

stres złość
fot. pixabay.com

– zaakceptuj, że istnieją zdarzenia, na które nie masz wpływu ( nie ma sensu denerwować się na krzesło, że jest krzesłem),

– znajdź własny sposób na radzenie sobie ze stresem (słuchanie muzyki, śpiewanie, bieganie itp.),

– spróbuj medytacji lub jogi.

jedz zdrowo i stosuj się do zdrowych zasad życia

– zarządzaj efektywnie swoim czasem,

– codziennie znajdź czas na odpoczynek,

– zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu,

– nie nadużywaj alkoholu, substancji psychoaktywnych, które działają kojąco tylko na chwilę,

– spędzaj czas z tymi, których lubisz,

–  rozmawiaj o swoich emocjach i uczuciach z osobami, które potrafią wysłuchać i zrozumieć, unikaj osób, które ciągle Cię krytykują,

– jeżeli istnieje taka potrzeba, nie bój się poradzić psychologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here