Kiedy potrzebna jest pewność siebie?

Pewność siebie jest potrzebna w zasadzie w każdej dziedzinie życia. Niezależnie czy są to przemówienia publiczne, czy prywatne kontakty osobiste, ten kto cechuje się dużą pewnością ma ogromną przewagę nad innymi oraz osiąga lepsze rezultaty swoich działań. Ten element charakteru pozwala pełnić role lidera. Umożliwia skuteczniejsze negocjacje, walkę o swoje, co może prowadzić do awansu w pracy, większych zarobków oraz lepszych kontaktów z otoczeniem. Podróż przez życie z uniesioną głową pomaga również w walce z różnymi przeciwnościami losu oraz problemami, wpływając nie tylko na sferę życia zawodowego, lecz również na życie prywatne.

pewność siebie rozwój osobisty
fot. pixabay.com

Co składa się na pewność siebie?

Na pewność siebie wpływa klika czynników. Pierwszym z nich jest to, jak siebie postrzegamy, czyli samoocena, to jak myślimy o samym sobie, relacje na nasz temat z otoczenia, kontakt z bliskimi, to jak byliśmy traktowani jako dzieci i jakie były nasze więzi z rodzicami. Wpływ na to mają również nasze doświadczenia oraz przebyte traumy z całego okresu życia. Nie bez znaczenia pozostaje również nasz wygląd zewnętrzny oraz status społeczny. Każdy z tych czynników ma większy lub mniejszy wpływ na naszą pewność siebie.

U podstaw silnej pewności leży przede wszystkim znajomość tego kim się jest, swojej tożsamości. Oba te czynniki tworzą niezachwianą wiarę w swoje możliwości. Cecha ta powinna być czerpana przede wszystkim z naszego wnętrza, a nie z otoczenia. Zdania ludzi są zmienne, oraz często subiektywne, co nie powinno być podstawą oceny naszej osoby.

Poniżej przedstawimy proste i skuteczne metody budowania silnej pewności siebie. Dzięki wprowadzeniu w życie poniższych zasad, zwiększysz wiarę w swoje możliwości i umiejętności.

Poznaj bliżej siebie

Może brzmi to dziwnie, lecz w natłoku codziennych spraw i obowiązków często zapominamy o rozmowie z samym sobą. Wykonując wszystkie działania automatycznie, stajemy się bezdusznymi robotami. Warto od czasu do czasu odetchnąć i pobyć ze samym sobą. Zrób listę swoich cech osobowości, oraz wad i zalet. Zastanów się co chcesz zmienić i kim chcesz się stać. Jeżeli na Twojej liście znajduje się co najmniej kilka takich rzeczy, eliminuj je po kolei w odstępie czasu. Nie próbuj zmienić wszystkiego naraz, gdyż z pewnością taka sztuka nie wyjdzie Ci na dobre.

Stwórz idealny wizerunek siebie i podążaj za nim

Bardzo ważnym krokiem jest również samoakceptacja. Musimy pogodzić się z tym, kim aktualnie jesteśmy, nawet jeżeli nie czujemy się z tym komfortowo. Należy pamiętać o tym, że każdy posiada wady, lecz nie jest to powód do krytykowania siebie, lecz bodziec do zmiany na lepsze. To kim jesteśmy teraz, to wypadkowa m.in. wielu doświadczeń, tendencje genetyczne oraz wpływ otoczenia. Gdy to zrozumiemy i zaakceptujemy, będzie nam o wiele łatwiej pozbyć się wyrzutów sumienia oraz krok po kroku zmieniać swoje niechciane cechy.

Stwórz idealny model siebie samego, wyznacz wszystkie cechy charakteru, które chcesz posiadać oraz jak najczęściej wizualizuj sobie siebie po zmianie.

Regularna aktywność fizyczna powinna stanowić początek Twojej dobrej przemiany. Zacznij od spacerów, stopniowo zwiększając intensywność i zaczynając np. przygodę z bieganiem. Do tego dodaj zdrowe odżywianie, a z pewnością wszystko inne pójdzie jeszcze bardziej gładko.

Krok po kroku do wyznaczonego celu

pewność siebie rozwój osobisty
fot. pixabay.com

Każdy z nas jest cudem. Posiadamy nieograniczone możliwości. Gdy w to uwierzysz, o wiele łatwiej będzie Ci realizować Twoje marzenia. Nierealne cele, wcale na takie nie wyglądają, gdy rozłożymy je na czynniki pierwsze. W takich sytuacjach, z pomocą przychodzi metoda Kaizen, która jest kluczem do sukcesu w osiąganiu wielkich celów, małymi krokami. Bardzo ważna jest również wytrwałość w dążeniu do celu. Ta cecha jest również podstawą niezachwianej pewności siebie.

Daj sobie szansę popełnić błąd

Pewność siebie powinna opierać się w głównej mierze na poczuciu swojej wartości, nie na osiągnięciach. To co osiągnęliśmy jest oczywiście bardzo ważne, lecz nie powinno grać głównej roli w kontaktach z samym sobą. Gdy jest inaczej, po nieudanej próbie czy fiasku jakiegoś przedsięwzięcia, tracimy całą pewność siebie. Życie to ciągłe pasmo zwycięstw i porażek. Musimy mieć świadomość tego, że tych drugich jest zazwyczaj o wiele więcej. Jest to normalna sprawa, która nie powinna nawet na moment wpłynąć na poczucie własnej wartości.

Pozytywne myślenie – nie inaczej

Istnieje teoria, że przyciągamy do naszego życia to o czym najczęściej myślimy. Łatwo więc zauważyć, że jeżeli ciągle będziemy myśleli negatywnie, to w naszym życiu pojawią się same złe zdarzenia. Będąc pozytywnie nastawieni do różnych spraw, nie tylko ułatwiamy sobie drogę do lepszego jutra, lecz możemy pomóc sobie, w przekształcaniu wszystkich okoliczności na naszą korzyść. Często sytuacje, które nas irytują i wprawiają w złe samopoczucie są od nas niezależne i to jak je przyjmiemy zależy tylko od nas. Pozytywne myślenie ma szereg korzyści oraz sprawia, że potrafimy się cieszyć z małych rzeczy i sukcesów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here