Wielu amatorów zdrowego stylu życia zaczyna biegać aby poprawić swoją kondycję i figurę. Ta aktywność jest najbardziej popularną formą ruchową, ponieważ do jej uprawiania nie potrzebujemy praktycznie żadnego sprzętu. Wystarczą buty, strój sportowy i oczywiście chęci. Aby jednak zrzucić zbędne kilogramy biegając, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mają wpływ na ten proces. Poniżej odpowiemy jak biegać aby schudnąć i czy biegając można schudnąć z brzucha czy ud.

bieganie odchudzanie zdrowie
fot. pixabay.com

Bieganie jest bardzo popularną dyscypliną, gdyż do jej wykonywania nie potrzebujemy zbyt wiele. Pomaga również w walce z otyłością i zbędnym tłuszczem. Oponka na brzuchu, czy nagromadzony tłuszcz wokół ud, to dla niektórych osób – zwłaszcza Pań, przyczyna złego samopoczucia. W związku z posiadaniem kilu kilogramów więcej mamy obniżoną samoocenę i wątpimy w swoją atrakcyjność, co może prowadzić do groźnych chorób, np. depresji. Aby tego uniknąć, szukamy skutecznych sposobów aby schudnąć.

Marzeniem z wielu z nas, jest móc odkryć swój umięśniony i smukły tors latem na plaży. Nadwaga i tłuszcz nie za dobrze świadczą o człowieku i jego podejściu do życia. Rzadko kiedy otyłość spowodowana jest stanami chorobowymi, większość przypadków pokazuje, że jest to po prostu zwykłe lenistwo i szukanie na każdym kroku wymówek.

Na szczęście są osoby, które chcą z tym walczyć i skutecznie pozbyć się niepotrzebnego balastu. W tym celu wybierane jest bieganie – i słusznie! To aktywność dla każdego, która skutecznie pomoże w walce z nadwagą, a w dodatku może wprowadzić w życie dyscyplinę i sporą dawkę endorfin!

Jak biegać aby schudnąć?

Jeżeli na trening wybieramy się wieczorem lub po południu, to nasz organizm czerpie energię z wcześniej spożytych węglowodanów. Warto jest więc dowiedzieć się co jeść przed i po treningu, aby był on jak najbardziej efektywny i żebyśmy nie czuli się ociężale i niekomfortowo. Węglowodany w naszym ciele gromadzą się w postaci glikogenu. Pierwsze 20-30 minut organizm w 80% czerpie energie właśnie z tego składnika. Pozostałe 20% mocy, uzyskuje z tłuszczy, co obala powszechny mit o tym, że zaczynamy go palić dopiero po 30 minutach wysiłku. Dochodzi do tego w znacznie szybszym tempie, lecz w mniejszym stopniu.

Po wspomnianych 30 minutach, proporcję się obracają. Oznacza to, że 80% energii pochodzi z zapasu tkanki tłuszczowej. Jest to świetna podpowiedź dla wszystkich zainteresowanych i zadających sobie pytanie jak biegać aby schudnąć.

Ile biegać żeby schudnąć?

bieganie odchudzanie zdrowie
fot. pixabay.com

To ile kalorii spalimy podczas wysiłku zależy od kilku czynników. Jest to po pierwsze intensywność treningu, czas jego trwania oraz naszej wagi. Umiarkowana lub bardzo lekka aktywność 2-3 razy w tygodniu nie spowoduje spektakularnych efektów, w postaci zgubienia dużej ilości tłuszczu, jednak to dobry sposób na rozpoczęcie aktywności. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, nie rzucaj się na głęboką wodę. Zacznij od lekkiego wysiłku i stopniowo zwiększaj jego intensywność i czas trwania. Tylko w taki sposób, jesteśmy w stanie osiągnąć długofalowe i trwałe efekty.

Obserwuje się, że u amatorów joggingu, istnieje tendencja do podjadania niezdrowych rzeczy po wysiłku, tłumacząc sobie, że przecież po takim wysiłku się należy. Jest to błąd, dzięki któremu może dochodzić do sytuacji, gdzie cały nasz trud poświęcony w aktywność pójdzie na marne, ponieważ przyjmiemy więcej kalorii, niż spaliliśmy na treningu.

Szacuje się, że w 30 minutowym biegu w tempie 8 min/km osoba ważąca ok. 70 kg spala średnio 250 kalorii. Biegając dwukrotnie dłużej ta wartość ma 500 kcal. Wystarczą 2 małe batony i cały nasz wysiłek może iść na marne.

Przy redukcji tkanki tłuszczowej ważna jest nie tylko aktywność, lecz też dieta. Powinniśmy jeść tak, aby wytworzyć deficyt kaloryczny. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że musimy przyjmować mniej pokarmu, niż potrzebuje nasz organizm, a zacznie on korzystać z rezerw w postaci tkanki tłuszczowej. Niezwykle istotna jest podaż wszystkich makroskładników w diecie. Należy wyeliminować niezdrowe przekąski i fast-foody, a napoje gazowane zamienić na wodę mineralną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here