Co jeść żeby schudnąć?

brzuch dieta trening ochudzanie
fot. pixabay.com

Wbrew powszechny mitom, które utrwaliły się w głowach amatorów zdrowego trybu życia, aby schudnąć wcale nie należy eliminować z diety produktów, które zawierają tłuszcze. Nie ma konieczności rygorystycznej diety i wykańczających ćwiczeń. Wystarczy podejść z rozsądkiem i odpowiednim podejściem, aby móc cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką w niedługim czasie. To nie jest super poradnik, jak szybko schudnąć w tydzień, bądź jak schudnąć 20kg w tydzień. Pokazujemy, jak zadbać o swoją sylwetkę, przy okazji nie szkodząc swojemu zdrowiu i wprowadzić zdrowe nawyki do swojego jadłospisu.

odchudzanie dieta trening zdrowe odżywianie
fot. pixabay.com

Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Zgubienie kilku kilogramów, nie musi oznaczać wielkich wyrzeczeń, intensywnych ćwiczeń i jedzenia całymi dniami sałaty. Owszem, możemy zastosować takie rozwiązanie i jest dość prawdopodobne, że w bardzo krótkim czasie zgubimy sporo kilogramów. To wszystko jednak będzie wiązało się z efektem jo-jo i okropnym samopoczuciem, objawiającym się brakiem energii i rozdrażnieniem. Złe podejście do odchudzania, będzie też skutkowało niską podażą witamin, co może finalnie skończyć się tragicznie w skutkach. Skrajne sytuacje pokazują również, że korzystamy z pomocy tabletek na odchudzanie, co nie zawsze jest też dobrym rozwiązaniem. Jeżeli chcemy długofalowych, trwałych efektów, powinniśmy podejść z głową do odchudzania i zastosować kilka sprawdzonych metod, które pomogą nam w walce ze zbędnymi kilogramami.

Właściwe odchudzanie polega na wprowadzeniu do swojego życia odpowiednich nawyków żywieniowych krok po kroku, tak aby stały się one codzienną rutyną, jak mycie zębów. Pomocna ku temu może być piramida zdrowego żywienia. Nie oznacza to, że już do końca życia mamy jeść tylko zdrowe produkty. Oczywiście od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na ulubioną przekąskę i to bez żadnych wyrzutów sumienia. Ważna jest również odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Możliwe jest to np. przez zwykły spacer.

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Kluczową kwestią jest to, aby nie zmieniać swojego podejścia drastycznie. Należy robić to metodą małych kroków, aż do osiągnięcia zadowalających efektów. Ważne jest po pierwsze stosowanie zasad zdrowego stylu życia. Oczywiście, jeżeli w naszym menu, przeważają produkty wysokoprzetworzone, smażone i bogate w niezdrowe kwasy tłuszczowe, należy je jak najszybciej wyeliminować i zastąpić zdrowszymi odpowiednikami.

Powinniśmy również zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów. Osiągniemy to, poprzez jedzenie około 5 porcji różnych warzyw dziennie. Najlepiej żeby każda porcja obfitowała w innego rodzaju i kolor warzywa tak, abyśmy mogli zaspokoić organizm na wszelkie mikroelementy.

Zwróćmy również uwagę na odpowiednią proporcję węglowodanów, białek i tłuszczy w diecie. Najlepiej aby tłuszczu i białek w diecie było ok 20% i resztę węglowodanów. Mowa tu o osobach, które nie uprawiają żadnych dyscyplin sportowych i nie posiadają żadnych chorób. Nie powinniśmy również sugerować się opinią innych osób, którzy zazwyczaj powielają mity, usłyszane gdzieś w osiedlowym sklepie. Podaż na poszczególne składniki i mikroelementy zależą głównie od:

– wieku, płci, wagi, prowadzonego trybu życia i poziomu aktywności fizycznej.

Biorąc pod uwagę te czynniki, jesteśmy w stanie sami skomponować zdrową i pomocną w schudnięciu dietę, bez obaw o wystąpienie skutków ubocznych.

Istnieje wiele błędnych teorii na temat tego ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać. Nie ma to wielkiego znaczenia, w przypadku gdy chcemy np. zgubić tłuszcz z brzucha. Prawda jest taka, że inni dobrze czują się jedząc 3 posiłki dziennie, a inni 5. Ilość spożywanych pokarmów nie ma tutaj znaczenia. O tym czy schudniemy czy nie decydują kalorie, które pochłaniamy. Jeżeli spożyjemy ich mniej niż potrzebujemy wtedy następuje deficyt kaloryczny i chudniemy. Jak stworzyć taki deficyt? Dobrym sposobem jest wprowadzenie aktywności fizycznej jak np. bieganie do naszego życia. Wtedy również musimy uważać na żywienie około treningowe. Na temat tego co jeść przed i po treningu piszemy w osobnych artykułach.

Dieta sprzyjająca odchudzaniu zawiera dużo warzyw i owoców. Korzystajmy z dobroci ziemniaków, gruboziarnistych kasz i ciemnego pieczywa, które sycą na dłużej. Wybierajmy również produkty z niskim indeksem glikemicznym. Wybierzmy chude mięso zamiast tłustego, a słodkie przekąski zastąpmy np. grejpfrutem czy pomelo. Do dań używajmy przypraw poprawiających metabolizm jak papryczka chili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here