Rozwój osobisty to szeroko pojęte działania, mające na celu umożliwienie polepszenie jakości życia, jego standardu, zwiększenie swoich umiejętności w danych dziedzinach oraz bycie lepszym człowiekiem. Jest to proces, który w głównej mierze opiera się o zarządzanie samym sobą, co ma na celu zwiększenie umiejętności nie tylko intelektualnych, lecz też zawodowych i społecznych.

rozwój osobisty zeszyt biurko
pixabay.com

Rozwój osobisty opiera się na zasadzie, że człowiek uczy się całe życie i proces ten ustaje dopiero w momencie zakończenia życia. Jakoś tego przedsięwzięcia determinują wyznaczone cele, satysfakcje z życia obecnego oraz chęci do zmiany na lepsze. Istnieje bardzo wiele guru rozwoju osobistego, niestety większość z nich oferuje tylko puste slogany, które tylko ładnie brzmią. Ten proces to nie pasmo fajerwerków i często składa się z monotonnych i długofalowych ćwiczeń na różnych płaszczyznach.

Co składa się na rozwój osobisty?

Poniżej przedstawimy czynniki, które mają istotny wpływ na prawidłowy rozwój osobisty osoby, która chce zmienić swoje życie na lepsze.

Po pierwsze motywacja

To jedno z bardziej istotnych haseł, głoszonych przez tę ideologię. Bez odpowiedniej motywacji nie jest możliwe pójście na przód i polepszanie swoich kompetencji w każdej dziedzinie życia. Czym jest motywacja? To rodzaj wewnętrznej energii, która pcha nas do działania. Pomaga utrzymać odpowiednie zachowanie, które w dłuższej perspektywie pomaga nam dotrzeć do wyznaczonego celu.

Komunikacja

Nauka skutecznego porozumiewania się z innymi to klucz do sukcesu. Efektywna komunikacja to nie tylko prawidłowy dobór słów i odpowiednie przekazywanie komunikatu odbiorcy, lecz również umiejętność jego wysłuchania. Proces komunikacji, nierzadko obarczony jest wieloma błędami co rodzi nieporozumienia, spory i niepotrzebne napięcia. Aby więc uniknąć tego typu skutków, należy pobrać naukę, jak efektywnie i płynnie porozumiewać się z innymi, co znacznie ułatwi drogę do sukcesu zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Można powiedzieć, że komunikacja to fundament skutecznego rozwoju.

Przywództwo

Istnieje błędne przekonanie, że przywódcą może zostać tylko ten, który ma określone predyspozycje. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z osobami, które bez określonych cech charakteru pną się po szczeblach kariery i zdobywają najwyższe noty w przemówieniach publicznych. Sztuka przywództwa wymaga dużej dozy wytrwałości, cierpliwości i ciężkiej pracy nad samym sobą. Tylko dzięki posiadaniu tych cech, możemy skutecznie nauczyć się i nabyć pozostałe atrybuty pewnego siebie lidera. Skuteczny przywódca nie martwi się tylko o swoje interesy. Bierze pod uwagę również los innych. Stale doskonali swoje umiejętności na każdej płaszczyźnie i daje dobry przykład innym, motywując ich do zmiany. To również osoba, która potrafi szybko zażegnać każdy konflikt oraz stres.

Samorealizacja

To proces, który ma za zadanie zmaksymalizować dążenia do osiągnięcia maksimum swoich możliwości i zrealizowanie swojego potencjału i talentów. Każdy jednak rozumie to pojęcie po swojemu i może odszyfrować je indywidualnie. Samorealizacja to dążenie do spełnienia swoich wszystkich osobistych pragnień i marzeń, zarówno tych zawodowych , jak i prywatnych.

Po co się rozwijać?

rozwój osobisty zeszyt biurko
pixabay.com

Istotą rozwoju osobistego jest dążenie do zmiany nie świata, lecz samego siebie. Tylko w ten sposób, możemy przyczynić się do zmiany innych, poprzez ich motywacje. Ciągłe ulepszanie swojej fizyczności, duchowości i intelektu, może mieć wymierny wpływ na jakość i komfort naszego życia. Aby rozwój był efektywny i przynosił jak najlepsze rezultaty nie należy rzucać się od razu  na szerokie wody. Może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i z pewnością bardzo szybko możemy się zrazić. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z metody Kaizen, czyli metody małych kroków. Wyznaczając sobie cele możliwe do zrealizowania, osiągamy coraz większą motywacje i mamy wrażenie, że możemy przenosić góry. Ważne jest również odpowiednie żywienie i aktywność fizyczna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here