Myśląc o zagospodarowaniu pokrycia podłogi, najczęstszym wyborem są dywany lub wykładziny. Jednak w niektórych pomieszczeniach tylko te drugie mają praktyczne zastosowanie. Szczególnie w obiektach użyteczności publicznej, w których chodzenie w butach mocno je eksploatuje i dywan nie miałby szans przetrwania.
Rodzaje wykładzin oraz ich zastosowanie
Wykładziny podłogowe są bardzo ciekawą alternatywą dla paneli oraz dywanów. Podstawową zaletą jest możliwość ich zastosowania zarówno w mieszkaniach, jak i halach przemysłowych. Wykładziny dywanowe oraz elastyczne to dwa podstawowe rodzaje tego produktu.
Okładziny dywanowe tkane są z identycznego materiału co dywany. Powszechne zastosowanie mają w biurach, pokojach hotelowych oraz mieszkalnych. Oczywiście innego rodzaju materiał będzie użyty do wykładzin, gdy chodzi się w butach, a inny tam, gdy ich nie zakładamy. Te produkowane z włókien naturalnych takich jak wełna owcza lub kozia, sprawdzą się w mieszkaniach. Włókna sztuczne znajdą zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie podłoże deptane jest w butach. Wykonane są z nylonu oraz polipropylenu. Nylon nie ściera się i nie gniecie, polipropylen odporny jest na chemikalia i rozpuszczalniki. Bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości, ponieważ nie pochłaniają wody.
Okładziny elastyczne zastępują dywanowe w takich miejscach, jak szpitale czy warsztaty. Przydają się w pomieszczeniach zagrożonych poślizgiem. Właściwości tłumiące dźwięk oraz antybakteryjne to niewątpliwe atuty tych wyłożeń. Czasy szarych i nudnych kolorów odeszły do lamusa. Obecnie producent wykładzin ma w ofercie szereg kolorów do wyboru, w tym te imitujące drewno lub kamień. Ze względu na zastosowany materiał wyróżniamy wykładziny elastyczne z PCV oraz korkowe, linoleum, a także kauczukowe. Producent wykładzin oferujący produkty z lepszych materiałów będzie miał w ofercie droższe okładziny, za to bardziej trwałe w użytkowaniu.
Wykładzina dywanowa przemysłowa
Obiekty, takie jak hotel czy biuro, wymagają specjalnych rozwiązań w wykorzystaniu materiałów do produkcji okładzin. Są to miejsca, gdzie występuje duże natężenie ruchu i wykładzina dywanowa przemysłowa musi charakteryzować się wyjątkowymi parametrami. Wyłożenia dywanowe cechują się doskonałą izolacją akustyczną, ale także nadają elegancji wnętrzom pomieszczeń biurowych czy hotelowych. Dzięki modułowej strukturze płytkowej można łatwo wymienić zaplamiony fragment.