Kolumny żwirowe i betonowe to jeden ze sposobów wzmacniania podłoża. Jest to jedna z najstarszych metod stosowanych w geotechnice, która z powodzeniem może być używana zarówno z gruntach spoistych, jak i niespoistych.

Co to są kolumny żwirowe?

Kolumny żwirowe to skuteczna metoda wzmocnienia podłoża pod zabudowę. Zarówno w gruntach spoistych, jak i niespoistych, przy niskiej gęstości gruntu wymagane jest jego zagęszczenie. Proces ten wykonuje się za pomocą różnych technik. Kolumny żwirowe oraz żwirowo-betonowe są jedną  z najczęściej stosowanych metod w przypadku gruntów o różnej nośności. Same kolumny żwirowe i betonowe to wypełnienie otworów w ziemi specjalnym kruszywem, które znacząco uszczelnia grunt pod inwestycje. Z uwagi na montowanie ich na dużej głębokości, umożliwiają one płytkie posadowienie bezpośrednie. Wykonanie wzmocnienia  podłoża wymaga zaangażowania profesjonalnej ekipy – kolumny żwirowe wykonują firmy jak keller.com.pl. Sama technika kolumn żwirowych i żwirowo-betonowych jest mało inwazyjna i przyjazna dla środowiska.

Jak tworzy się kolumny żwirowe i żwirowo- betonowe?

Kolumny żwirowe i żwirowo-betonowe tworzy się już w trakcie wiercenia za pomocą specjalnego wibratora otworów w ziemi. Dzieje się tak zarówno w przypadku zastosowania kolumn żwirowych, jak i betonowych oraz żwirowo-betonowych. W przypadku kolumn żwirowych, otwór wypełniany jest kruszywem w połączeniu z cieszą płynącą ze specjalnych dyszy urządzenia. Wraz z wycofywaniem się wiertła w górę, żwir jest ubijany i zagęszczany. Natomiast w przypadku kolumn nie używa się wody, a zamiast kruszywa do otworu aplikuje się beton ubijalny. Kolumny  żwirowo-betonowe z kolei tworzone są za pomocą jednej lub kilku maszyn, które mieszają ze sobą materiał najczęściej stosując betonowy trzon i głowicę lub stopę żwirową.

W jakich przypadkach stosuje się kolumny żwirowo-betonowe? Zalety kolumn żwirowych i betonowych

Technikę wzmacniania podłoża za pomocą kolumn żwirowych, betonowych i żwirowo-betonowych  stosuje się, aby zagęścić różne rodzaje gruntów. Mają one duże zastosowanie na przykład w przypadku zagęszczenia gruntów piaskowych. Kolumny znacząco ograniczają osiadanie fundamentu oraz zwiększają nośność podłoża, co pozwala zmniejszyć ogólną powierzchnię fundamentów. Dodatkowo zwiększają wytrzymałość podłoża na ścinanie oraz ograniczają możliwość upłynnienia poprzez dobrą izolację od wód gruntowych.

Kolumny żwirowe oraz żwirowo-betonowe betonowe mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to szybka, mało inwazyjna i ekologiczna metoda zagęszczenia gruntu. Dzięki użyciu tanich materiałów, stosowanie tej techniki jest również stosunkowo ekonomiczne, prace wykonuje się również dość szybko. Same kolumny mogą być stosowane w pobliżu miejsc, w których już istnieją domy, ponieważ przy niskich częstotliwościach wibracji urządzenia, jest to metoda, która nie generuje dużo hałasu.

Metoda wzmacniania podłoża może być stosowana niemal na każdej głębokości. Zagęszczenie podłoża w ten sposób pozwala następnie na bardziej ekonomiczną budowę i szybsze wybudowanie inwestycji, przy zastosowaniu płytszych fundamentów. Jest to uznana metoda, którą warto wybrać, aby zagęścić i wzmocnić różne rodzaje gruntów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here