Osoby pragnące zakupić urządzenie do drukowania, często stają przed dużym dylematem. Rynek oferuje nam bardzo szeroką ofertę takiego sprzętu. Chcemy wybrać produkt, który będzie szybki oraz cechował się długą żywotnością. Kryteria naszego wyboru nierzadko opierają się również o cenę. Zagadką jest odwieczny spór, która drukarka laserowa czy atramentowa jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w głównej mierze zależy od specyfikacji urządzenia. Obecna technologia sprawia, że obie wspomniane wersje drukarek nie różnią się zbytnio między sobą względem funkcjonalności i jakości druku. Wady i zalety tego typu urządzeń są równoważne, więc decyzja o zakupie konkretnego modelu, powinna być rozważona indywidualnie, biorąc pod uwagę nasze preferencje i oczekiwania.

drukarka
pixabay.com

Koszty materiałów eksploatacyjnych

Należy pamiętać, że koszt zakupu drukarki to tylko pierwszy wydatek, który związany jest z tym urządzeniem. Musimy mieć z tyłu głowy fakt, że materiały eksploatacyjne nierzadko przewyższają wartość danego urządzenia. Mało eleganckim, lecz często stosowanym zabiegiem ze strony producentów, jest sytuacja sprzedaży urządzenia z niepełnym zestawem startowym. Doprowadza to do sytuacji, w której użytkownik może wydrukować 700 stron, za ok. 200zł. Jest to przyzwoity wynik. Jednakże po skończeniu się tuszu i konieczności kupna tonera, okazuje się że wkład na 1600 wydruków może kosztować bagatela 300 złotych, a zamienniki nie są nigdzie dostępne. Okazuje się wtedy, że już przy pierwszym zakupie tonerów musimy wydać więcej, niż zapłaciliśmy za sam sprzęt.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku atramentowych urządzeń, zwłaszcza tych wyposażonych w tusze kolorowe.

Przymierzając się więc do zakupu drukarki, musimy bardzo wnikliwie zapoznać się z dwoma kwestiami:

– jaki będzie koszt zakupu tonera lub tuszów,

– jaka jest maksymalna ilość stron wydruku.

Jeżeli zależy nam na aspekcie finansowym (a z pewnością tak jest), to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na te czynniki. Korzystną sytuacją jest ta, gdy koszty materiałów eksploatacyjnych, nie przekraczają wartości zakupu nowego urządzenia.

Zalety i wady drukarek laserowych i atramentowych

Powszechną opinią jest to, że drukarki laserowe są lepsze od atramentowych ze względu szybkości druku. Jest to jednak mit, który łatwo można podważyć.

Szybkość wydruku jest szczególnie ważna w przypadku zastosowania takich urządzeń w biurach. W takich miejscach istnieje konieczność szybkiego drukowania, a urządzenia poddawane są intensywnej eksploatacji.

Owszem, jeszcze do niedawna drukarki laserowe były szybsze od atramentowych, jednak wyścig ten się bardzo wyrównał, a nawet wyrywają go urządzenia atramentowe, łącząc wysoką jakość druku z dużą szybkością.

Wady drukarek atramentowych:

niższa jakość wydruków przy zastosowaniu zamiennych tuszów,

głośna praca starszych modeli,

wysokie koszty eksploatacji w przypadku urządzeń kolorowych,

niewystarczająca szybkość wydruków – dotyczy głównie tańszych urządzeń.

Zalety drukarek atramentowych:

niska cena,

mniejsze od urządzeń laserowych gabaryty,

kolorowy wydruk w niskiej cenie,

możliwość drukowania zdjęć.

Wady drukarek laserowych:

wysoka cena urządzeń,

brak możliwości tworzenia wydruków kolorowych w modelach standardowych.

Zalety drukarek laserowych:

szybki wydruk,

niskie koszty eksploatacji,

dobrej jakości wydruki dokumentów,

duża wydajność.

Czym różni się drukarka do biura i do domu?

drukarka
pixabay.com

Niezależnie czy decydujemy się na drukarkę atramentową czy laserową, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Są to przede wszystkim szybkość i jakość wydruku, rozmiary urządzenia, maksymalne obciążenie i koszty materiałów eksploatacyjnych.

Jeżeli pragniemy zakupić drukarkę, która będzie wykorzystywana głównie w warunkach domowych, to idealnym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa, która cechuje się niskimi kosztami eksploatacji. Jest to uniwersalnie urządzenie, dzięki któremu wydrukujemy zdjęcia, kolorowe grafiki czy materiały szkoleniowe.

Drukarka laserowa zdaje się być nieco szybsza i wydajniejsza w działaniu, jednak różnica ta jest już raczej nie zauważalna. Za sprawą swojego zastosowania sprawdza się w biurach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na biało-czarne wydruki.

Wybór drukarki więc zależy głównie od jej przeznaczenia. Jeżeli ma być to urządzenie używane sporadycznie – polecana jest niedroga drukarka atramentowa. W przypadku firm – laserowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here