Dla wielu osób występowanie przed większą grupą jest niezwykle trudne. Obawa przed tym, jak wypadniemy “na scenie” i jak ocenią nas inni, jest zupełnie naturalna, jednak w niektórych przypadkach może tak bardzo blokować umiejętności, że nie jesteśmy w stanie wykrztusić słowa. Nie oznacza to jednak, że zawsze musi być tak samo. Wszystkiego można się bowiem nauczyć.

Wystąpienia publiczne: prezentacje, konferencje i prowadzenie szkoleń

Wystąpienia publiczne zdarzają się nam stosunkowo często. Zaczynamy spotykać się z nimi już w szkole podstawowej, kiedy musimy wygłosić wierszyk, przeczytać własne wypracowanie na głos albo po prostu wypowiedzieć się na forum całej klasy. Następnie dochodzą prezentacje, które wykonujemy i przedstawiamy swoim kolegom i nauczycielom.

Wraz z dalszym życiem pojawia się coraz więcej wyzwań związanych z wystąpieniami publicznymi. Na studiach pojawiają się prezentacje i obrona pracy dyplomowej, w pracy często musimy przedstawić własne wyniki lub wyniki zespołu przed osobami stojącymi wyżej. Wiele osób uczestniczy też w konferencjach czy szkoleniach, co także wymaga prezentacji swojej wiedzy. Nic więc dziwnego, że umiejętności medialne są tak bardzo konieczne.

Autoprezentacja także jest ważna

Nie zawsze występujemy przed grupą. Często zdarza się, że wyniki pracy czy wiedzę musimy zaprezentować przed jedną osobą, na przykład przed własnym szefem. Jeszcze trudniejsza może być rozmowa kwalifikacyjna, na której pragniemy dobrze wypaść – a to oznacza, że musimy pokazać się jednemu rekruterowi od jak najlepszej strony.

Niestety osoby, które mają problemy z wystąpieniami publicznymi, często też mają trudność z autoprezentacją nawet przed jedną osobą. W takim przypadku wykształcenie nowych zdolności w zakresie medialnym jest niezwykle ważne i jednocześnie pomocne w zdobywaniu coraz lepszych pozycji oraz rozwoju kariery.

Czy można nauczyć się wystąpień publicznych?

Odpowiedź na to pytanie zawarliśmy już w tytule naszego artykułu. Rozwijanie umiejętności medialnych jest możliwe, a co więcej – może być łatwe i przyjemne, jeśli podejmiemy się odpowiedniego szkolenia. Warto wybrać na przykład z oferty zawartej na stronie https://www.academyofbusiness.pl/wystapienia-publiczne-kontakty-z-mediami/, gdzie znajdują się różnorodne kursy dotyczące umiejętności medialnych.

Nauka wystąpień publicznych może pomóc w autoprezentacji, co jest pierwszym krokiem do budowy kariery. Co więcej, przyda się każdemu, kto marzy o prowadzeniu szkoleń, prezentacji czy też udziale w konferencjach. Dlatego też umiejętności te powinni szkolić, oprócz menedżerów czy HR-owców, również naukowcy czy osoby zajmujące się skutecznym marketingiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here