Narodziny dziecka to zawsze bardzo emocjonujący moment w życiu rodziców. Zawsze oczekują oni, że nowy członek rodziny urodziny się zdrowy i będzie się prawidłowo rozwijał. Niestety rzeczywistość bywa różna. Statystyki pokazują, że każdego roku rodzi się coraz więcej dzieci z zaburzeniami z zakresu autyzmu. W Europie nawet 1 na 100 dzieci jest dotkniętych tę chorobą, natomiast w Stanach Zjednoczonych 1 na 54 dzieci. Niektóre zachowania Twojej pociechy Cię niepokoją? Dowiedz się, czym objawia się autyzm i jak powinno w takiej sytuacji wyglądać zachowanie dziecka.
Autyzm u dziecka – jak rozpoznać?
Jakie zachowania w sposobie bycia dziecka są całkiem naturalne, a kiedy powinny być przyczyną niepokoju? Pierwszym objawem autyzmu są problemu w użyciu języka. Zdrowe dziecko w wieku 2 lat powinno już posługiwać się prostymi słowami. Na przykład nazywać przedmioty lub czynności. Maluch w tym okresie używa zdrobnień i rozumie co się do niego mówi. Jest w stanie wykonywać polecenia oraz wskazywać palcem pokazywane mu przedmioty i zwierzęta na obrazkach. Innym niepokojącym objawem jest osłabiony kontakt wzrokowy – maluch z autyzmem nie patrzy w oczy, a jego spojrzenie jest obojętne. Nie jest w stanie wodzić wzrokiem przedmiotu, który przesuwa się przed jego oczami. Jego zabawy zabawkami także odbiegają od tego, co robią wszystkie dzieci. Maluch może używać ich niezgodnie z zastosowaniem – na przykład stukać czy układać. Nie stara się obserwować i naśladować dorosłych. Zamiast jazdy autem czy zabawy w rodzinę, woli gry konstrukcyjne – na przykład układnie wieży z klocków. Często woli samotność, nie odpowiada na uśmiech i sam nie inicjuje zabawy z rówieśnikami czy opiekunem.
Dziecko z autyzmem – wychowanie
U Twojego dziecka zostały wykryte zaburzenia ze spektrum autyzmu? Chociaż rodzicom zazwyczaj trudno jest się z tym pogodzić, im szybciej zaczną ukierunkowaną pracę ze swoją pociechą, tym lepsze efekty mogą osiągnąć. Przede wszystkim, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zaburzenia i niektórych zachowań nie brać do siebie. Twój maluch nie lubi się przytulać? To wcale nie oznacza, że Cię nie kocha. Dzieci z autyzmem są bardzo przywiązane do swoich rodziców, ale nie potrafią tego pokazać. Co więcej, trudno jest im panować nad emocjami – a więc to, że maluch płacze, krzyczy i wpada w panikę, nie oznacza, że jesteście złymi rodzicami. Możecie jednak zadbać o wyeliminowanie z otoczenia wszelkich bodźców, które wywołują w nich negatywne emocje. Często doskonałe efekty w wyciszaniu dziecka przynosi stymulacja sensoryczna, która polega między innymi na stosowaniu kołdry obciążeniowej czy białego szumu. Rodzice mogą odwrócić uwagę malucha śpiewając ulubioną piosenkę czy czytając bajkę. O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice? Wychowanie dziecka z autyzmem sprawia, że są narażeni na duży stres, muszą więc dbać o swoje samopoczucie oraz dobrą komunikację z partnerem.
Przedszkole dla dziecka z autyzmem
Chociaż autyzm nie jest uleczalny, można zrobić dużo, aby pozytywnie wpływać na rozwój dziecka, dzięki czemu będzie prowadziło satysfakcjonujące życie. Zadowalające wyniki można uzyskać, jeżeli rozpocznie się pracę z dzieckiem jeszcze przed 4 rokiem życia. Istnieje wiele specjalnych placówek, które oferują terapie dla dzieci z autyzmem. Może to być terapia behawioralna, logopedyczna czy umiejętności społecznych. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniej placówki, gdzie maluch będzie się uczył – najlepszym rozwiązaniem jest specjalne przedszkole dla dziecka z autyzmem, w który zostanie otoczone profesjonalną opieką.