Śmierć bliskiej osoby to zawsze smutna sytuacja. Żal i rozpacz po utracie kogoś dla nas ważnego odbiera nam chęć istnienia i energię do jakiegokolwiek działania. Wszelkie inne zmartwienia i złości odchodzą w zapomnienie, ponieważ wszystkie nasze myśli skupiają się na osobie, która odeszła i pogrążamy się w żałobie. Jednak w tym całym smutnym okresie jest coś, co nie może czekać i musimy się tym zająć. Mianowicie trzeba zająć się organizacją pogrzebu.

Z czym trzeba się zmierzyć podczas przygotowania pogrzebu?

Pochówek zmarłego mimo ponurego nastroju żałobników powinien być uroczystą ceremonią. W końcu to ostatnie pożegnanie. Bardzo istotną rolę w takich sytuacjach odgrywają zakłady pogrzebowe, pomagając nam zorganizować pogrzeb.

Ceremonię w kościele katolickim można podzieli na trzy główne etapy.

Pierwszym z nich jest wystawienie ciała. Jest to organizowane po to, aby bliscy po raz ostatni mogli spojrzeć na zmarłego i się z nim pożegnać. Na wsiach często odbywa się to w domu osoby, która odeszła. Jednak najczęściej wystawienie ciała odbywa się w kaplicy, znajdującej się w pobliżu domu pogrzebowego.

Następnym etapem jest przewiezienie ciała zmarłego do kościoła. Transportem zajmują się pracownicy zakładu pogrzebowego. Również ich zadaniem jest wniesienie trumny do kościoła, w którym odbędzie się uroczysta msza żegnająca zmarłego. Takie celebrowanie najczęściej odbywa się w parafii w miejscu zamieszkania zmarłego. Podczas mszy pracownicy zakładu organizującego pogrzeb usuwają się w cień, a nawet opuszczają kościół, tak by nie przeszkadzać bliskim nieżyjącego w dumaniu i pożegnaniu duchowym. Pod koniec nabożeństwa pracownicy zakładu pogrzebowego wracają do kościoła, by wynieść trumnę do samochodu, którym ciało zostanie przewiezione na cmentarz. Po dotarciu na miejsce spoczynku, bliscy wraz z kapłanem prowadzącym ceremonię modlą się nad duszę zmarłego.

Po tym obrzędzie, osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy spuszczają trumnę, do wcześniej wykopanego grobu i zasypują go. Następnie bliscy składają kwiaty. Teraz nadchodzi czas na przekazanie kondolencji najbliższym zmarłego oraz ewentualna stypa. Ceremonia ostatniego pożegnania dobiegła końca.

Jak zakłady pogrzebowe pomagają nam w organizacji pogrzebu?

Zakłady pogrzebowe w dzisiejszych czasach wykonują wiele czynności, które zdejmują ciężar z naszych barków. Wybierając taki zakład, kierujemy się jego renomą i tym, by pomogli nam jak najlepiej przejść ten ciężki czas. Takie przedsiębiorstwo przygotowuje zwłoki do wystawienia, udostępniają kaplice, w której ostatecznie widzimy zmarłego, a także organizuje transport nie tylko trumny. Bardzo często jest tak, że zakład pogrzebowy posiada autokary, którymi zebrani mogą zostać przewiezieni na cmentarz i miejsce stypy. Sprawdza się to bardzo często, jeśli zmarły miał wielu znajomych, bądź wiele osób przyjechało z daleka. Co najważniejsze pracownicy zakładu z bardzo dużym szacunkiem na własnych barkach przenoszą trumnę i opuszczają ją do grobu.

Ceremonia pogrzebowa, choć smutna, to z reguły też jest bardzo piękna. Wielu ludzi przychodzi, by pożegnać zmarłego i pozwolić mu odejść w ostatnią drogę. Podczas mszy często wspominane są miłe chwile z życia nieboszczyka, a po zakopaniu grobu pojawia się morze kolorowych kwiatów. Z ostatnim pożegnaniem musimy się kiedyś spotkać. Warto mieć wtedy przy sobie kogoś, kto pomoże przejść ten trudny okres.

Zakład pogrzebowy Kalla Warszawa – dowiedz się więcej o tym, na czym polega organizacja ceremonii pogrzebowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here