Oszczędzanie pieniędzy nie należy do łatwych czynności. Wiedzą to szczególnie wszystkie osoby, których co miesięczna wypłata przecieka przez palce. Okazuje się jednak, że często jest to powodem nieumiejętnego gospodarowania budżetem. Posiadając tą samą kwotę jesteśmy w stanie zarządzić nią tak, żeby zapewnić sobie wszystkie niezbędne potrzeby, jednocześnie oszczędzając. Potrzebne do tego jest wprowadzenie w życie kilku prostych nawyków.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

oszczędzanie pieniądze
fot. pixabay.com

Po pierwsze – przemyślane zakupy

Obserwuje się coraz większą świadomość konsumentów, podczas robienia codziennych zakupów. Tak zwane mądre kupowanie, opiera się o kilka fundamentalnych zasad, które powinniśmy sobie przyswoić przed wizytą w sklepie. Oto niektóre z nich:

– nie chodź do sklepu głodny (kupisz na pewno więcej niż potrzebujesz),

– zrób listę zakupów przed wyjściem,

– jeżeli zakup był zrobiony pod wpływem impulsu – skorzystaj z możliwości zwrotu produktu,

– rób rzadsze, lecz większe zakupy

Rób bilans zysków i strat

Aby mieć całkowitą kontrole nad swoimi wydatkami, sporządzaj ich listę. Wystarczy kartka a4 i długopis. Dzięki temu zwiększysz świadomość swoich strat. Pozwoli to zniwelować niepotrzebne wydatki, których można uniknąć. Co miesięczna analiza oraz planowanie funduszy to świetna opcja ku temu, aby zwiększać swoje oszczędności.

Bądź łowcą promocji

Pewnie nieraz zdarzyła Ci się sytuacja, w której po jakimś czasie po zakupie danego przedmiotu, zauważyłeś go gdzieś w cenie o wiele niższej niż ta, za którą go nabyłeś. Śledząc wyprzedaże i promocję, jesteśmy w stanie nabywać interesujące nas produkty w o wiele niższych cenach. Gazetki, banery reklamowe oraz internet to źródło informacji na temat korzystnych obniżek, z których możemy korzystać nie tylko okazjonalnie.

Oszczędzaj energię

To bardzo ogólne określenie zawiera możliwość zmniejszenia wydatków nie tylko poprzez wyłączanie światła i innych przedmiotów pochłaniających energię, gdy ich nie używamy. To również stosowanie energooszczędnych urządzeń. Te z pozoru niewielkie miesięczne oszczędności mogą znacznie urosnąć w skali roku.

Jedzenie na mieście – pożeracz oszczędności

Nie trzeba nikomu uświadamiać faktu, że jedzenie w domu to o wiele zdrowsza i tańsza opcja, niż wizyty w restauracjach. Bardzo pozytywnym zjawiskiem, które ostatnio możemy zaobserwować jest robienie sobie zdrowych dań na wynos w domu i ich transport w plastikowych pudełkach. Możemy je łatwo przenosić z miejsca na miejsce i skonsumować kiedy tylko chcemy. Drugim pożeraczem drobnych jest oczywiście kawa. Często pochłaniamy ją w dużych ilościach. Jest to niewielki wydatek, lecz jeżeli zsumujemy ilości wydanych pieniędzy na ten napój w ciągu miesiąca, możemy przecierać oczy z niedowierzania.

Wybierz transport publiczny lub rower

Utrzymanie samochodu jest bardzo kosztownym wyzwaniem w naszym kraju. Szczególnie jeżeli chodzi o ceny paliw, które wciąż rosną. Do tego dochodzą różne koszty eksploatacji oraz przypadkowe mandaty, które otrzymujemy podczas jazdy czy złego parkowania. To wydatki, które z powodzeniem możemy uniknąć korzystając z transportu publicznego oraz środków komunikacji jak rower. Będzie to również świetny pomysł aby poprawić swoją kondycje fizyczną i krok w stronę zadbania o zdrowy styl życia. Dla fanów mobilnego przemieszczenia polecamy również ekologiczne hulajnogi elektryczne.

Kupuj z drugiej ręki

oszczędzanie pieniądze
fot. pixabay.com

Istnieje wiele produktów, na których kupnie możemy zaoszczędzić, nabywając je z rynku wtórnego. W ten sposób możemy zaoszczędzić znaczną ilość gotówki. Reczy z drugiej ręki często są w stanie idealnym, bez śladów użytkowania, a dzięki takiej praktyce możemy zaoszczędzić tysiące złotych rocznie. Dodatkowym atutem jest to, że zakupy na rynkach second hand staje się bardzo trendy!

Mamy nadzieje, że powyższe zasady pomogą Ci w skutecznym oszczędzaniu. Należy zaznaczyć, że nie musisz od razu wprowadzać wszystkich punktów w życie. Możesz odhaczać miesięcznie po 1 z nich. Pamiętaj, że powinien być to przede wszystkim nawyk, nie okazjonalne działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here