Jak przywrócić usunięte pliki w telefonie?

To pytanie zadaje sobie każdy użytkownik smartfona, który z jakiegoś powodu usnął zdjęcia z telefonu przypadkowo lub nie. Ich odzyskanie czasami jest niezwykle łatwe, za sprawą tego, że zanim pliki na trwałe zostają usunięte, są przenoszone do specjalnego foldera – kosz. Jeżeli zabraknie miejsca w pamięci urządzenia lub minie określony okres czasu, kosz jest opróżniany i pliki są usuwane bezpowrotnie. Czy jednak nie da się z tym nic zrobić? Oczywiście są pewne rozwiązania, które mogą pomóc w takiej sytuacji. Na początku jednak, sprawdź czy usunięte zdjęcia nie znajdują się w folderze o nazwie kosz. Jeżeli nie, zapraszam do lektury dalszej części artykułu.

przywrócenie danych smartfon
fot. pixabay.com

Jak przywrócić usunięte zdjęcia w telefonie?

Stało się. Bezpowrotnie usunęliśmy pliki, na których nam zależało. Zrządzenie losu, przypadek, to nieważne. Pierwszą rzeczą która powinniśmy zrobić, a raczej nie powinniśmy – to używanie urządzenia. Każda operacja na telefonie może powodować nadpisanie pliku, który chcemy odzyskać, a więc uniemożliwi jego odzyskanie.

Jeżeli ten etap mamy za sobą, należy teraz przemyśleć gdzie znajdowały się zdjęcia, które utraciliśmy. Czy zlokalizowane były na kracie pamięci czy bezpośrednio na telefonie, który to był folder czy katalog, oraz z jakiej aplikacji korzystaliśmy usuwają dane. Może to być zwykła galeria, menedżer plików lub konkretna aplikacja, np. Zdjęcia Google. W tym przypadku akurat sprawa jest o tyle prosta, że mamy możliwość skorzystania z backupu w chmurze, która powoduję automatyczne zapisywanie plików na dysku Google. W innym wypadku musimy upewnić się, czy aplikacja nie ma funkcji kosza, z ostatnio usuniętych plików, jak mają to np. smartfony iPhone.

Generalnie najłatwiej jest odzyskać stosunkowo nowo usunięte zdjęcia, których ilość nie była bardzo duża. Każdy wyrzucony plik, zostawia po sobie jakiś ślad, dzięki czemu możliwe jest jego odzyskanie. Takie informacje, często pozostają w podręcznej pamięci poszczególnych aplikacji, plikach tymczasowych czy miniaturach. Niestety może okazać się, że kopie które odzyskamy będą o wiele gorszej jakości i rozdzielczości. Ciekawostką jest, że gdy nawet sformatujemy kartę pamięci, możliwe jest odzyskanie zdjęć. Zawsze jest więc szansa, nawet gdy myślimy, że sytuacja jest beznadziejna.

Po upewnieniu się, że zdjęć czy plików nie ma w żadnym koszu i nie została stworzona kopia zapasowa danych, z której możemy je odszyskać, przechodzimy do następnego etapu. Jest nim skorzystanie z możliwości aplikacji i programów, które mogą pomóc nam w odzyskaniu usuniętych danych ze smartfona i mogą być odpowiedzią na pytanie jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu.

Jak przywrócić usunięte zdjęcia w telefonie? – aplikacje

Na początku warto zapoznać się i skorzystać z możliwości, które oferują aplikację mobilne na nasz telefon. Mając uprawienia root na swoim urządzeniu, o wiele zwiększa się szansa na odzyskanie pożądanych danych. Wiele aplikacji nie wymaga jednak uprawnień administratora i oferuję wyszukiwanie zaawansowane, jeżeli takowe jest dostępne. Polecane są dwie aplikacje, które możemy pobrać bezpośrednio ze sklepu Google. Cechują się podobną skutecznością. Pomagają w odzyskaniu zdjęć, które zostały usunięte. Nie wszystkich, lecz skorzystanie z tych dwóch aplikacji naraz, może skutkować pozyskaniem większości utraconych plików.

Pierwszą zalecaną aplikacją jest DiskDigger. Bez uprawnień root, pozwoli ona na przeszukanie pamięci podręcznej oraz miniatur. W przypadku posiadania roota, przeszuka ona każdą ścieżkę, gdzie może znaleźć pozostałość po naszych danych. Dostępna jest jeszcze wersja PRO, lecz tylko dla urządzeń zrootowanych.

DigDeep, to kolejna aplikacja, która działa praktycznie tak samo. Jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Pomaga znaleźć tylko i wyłącznie usunięte zdjęcia, bez innych plików, np. filmów.

Programy na komputer do odzyskiwania zdjęć z telefonu

przywrócenie danych smartfon
fot. pixabay.com

O wiele większą skutecznością i możliwościami mogą pochwalić się pogramy dedykowane komputerom. Po podłączeniu smartfona do urządzenia za pomocą kabla USB, uruchamiamy program. Za pomocą takich programów, możemy próbować odzyskać nie tylko zdjęcia, lecz też inne pliki. Stosowane filtry pomagają znaleźć nam dokładnie to, na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli dany program nie spełnia naszych oczekiwań, możemy spróbować innego, który być może wykaże się większą skutecznością. Spośród polecanych programów wyróżniamy:

– Recuva

– Dr.Fone

– MobiSaver

– FonePaw

– Android Data Recovery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here