Kalkulator BMI czyli z angielskiego Body Mass Index, jest to wskaźnik masy ciała, który może pokazać nam czy waga naszego ciała jest optymalna. Ten indeks, w sposób pośredni może pomóc określić zwartość tkanki tłuszczowej w organizmie, biorąc pod uwagę proporcje macy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu w metrach. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem i sprawdzenia czy nasze BMI jest prawidłowe i czy aby na pewno wskaźnik ten może być wiarygodny.
Co to jest BMI?

BMI to wskaźnik, który został opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Jest to wzór pozwalający określić czy masa naszego ciała jest proporcjonalna do ciała i odwrotnie. Powszechnie zaczęto stosować go już w latach 70-tych i był on podstawą wiedzy na temat prawidłowej wagi ludzi.
BMI jest prostym równaniem matematycznym, pozwalającym na obliczenie w naszym organizmie tkanki tłuszczowej. Pierwotnie wykorzystywany był tylko do określania masy ciała u mężczyzn i kobiet.
Dzięki odkryciu siatki centylowej, obecnie możliwe jest również przeprowadzenie tego badania u młodzieży i dzieci. Sam autor podaje jednak, że wskaźnik ten nie powinien być stosowany w ocenie stanu otłuszczenia organizmu człowieka, jednak ze względu na swoją prostą treść, może być wykorzystywany w diagnostyce wstępnej.
Dla kogo jest wskaźnik BMI?
Metoda ta pierwotnie służyła głownie do określania otyłości. Dzięki indeksowi, można było stwierdzić ryzyko wystąpienia kłopotów w przekroczeniem optymalnej wagi, zanim jeszcze zaczęły się problemy z nadwagą. Metoda ta cieszyła się sporą popularnością i była bardzo przydatna.
Obecnie, w dobie zaawansowanych maszyn elektronicznych, dokładnie określających naszą wagę, kalkulator BMI wykorzystuje się już rzadziej i w innych celach. Dalej jednak może służyć do wstępnej diagnostyki określenia ryzyka nadwagi oraz może pomóc w podjęciu odpowiednich kroków, mających na celu wprowadzenia zdrowego stylu życia, właściwego treningu i odpowiedniej diety.
Również osoby z niedowagą mogą skorzystać z pomocy BMI. Określając ile jeszcze brakuje im do wagi optymalnej, są w stanie opracować system działania, dążący do zdobycia idealnej wagi.
Jak obliczyć BMI?
Skoro wiemy już co to jest BMI i jakie są skutki jego zastosowania, możemy przejść do tego jak obliczyć ten wskaźnik. Obliczenie wzoru jest naprawdę bardzo proste i nie powinno stanowić problemu dla nikogo. Wystarczy, że zastosujemy się do ogólnoprzyjętego wzoru, który jest optymalny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Aby wyliczyć wartość BMI, dzielimy masę ciała przed wzrost podniesiony do kwadratu. Oto jak wygląda to w praktyce:
BMI = masa ciała / wzrost²
Aby wynik wyszedł prawidłowo, należy pamiętać o zastosowaniu prawidłowych jednostek. Wagę zawsze podajemy w kilogramach, a wzrost zawsze w metrach, np. 1.80, a nie 180.
Osoba, która posiada 180cm wzrostu i waży 70kg będzie cechowała się prawidłowym wynikiem BMI, który wynosi 21,6 co oznacza prawidłową wagę.
Jakie są przedziały BMI?
Wynik wzoru BMI, pozwala określić nam czy nasza waga jest w normie, czy mamy do czynienia z niedowagą lub nadwagą. Możemy też stwierdzić czy jesteśmy blisko któregoś z tych stanów. Aby to stwierdzić musimy posłużyć się międzynarodową klasyfikacją BMI, która wygląda następująco:
poniżej 16,0 – wygłodzenie
16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę)
17–18,5 – niedowagę
18,5–25,0 – wartość prawidłową
25,0–30,0 – nadwagę
30,0–35,0 – I stopień otyłości
35,0–40,0 – II stopień otyłości
powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)
Jakie są zalety określania BMI?

Zaletą wzoru BMI jest bez wątpienia prostota jego użycia. Wskaźnik ten obliczyć możemy w zasadzie wszędzie i o każdej porze, a do tej czynności nie potrzebujemy skomplikowanej aparatury. Oprócz zwykłego wzoru w internecie istnieją również gotowe kalkulatory, które mogą zastąpić nam wyliczenie.
Wskaźnik BMI przede wszystkim pomaga nam określić czy nasza waga jest w normie. Jest to bardzo cenna informacja, ponieważ wykazano, że osoby których wynik to 18,5 – 25 cieszą się najlepszym zdrowiem, oraz najmniejszą zachorowalnością na schorzenia takie jak cukrzyca typu 2, zawał czy miażdżyca.
Jakie są wady BMI?
Niestety narzędzie to ma też potężne wady. Jest to badanie bardzo niedokładne. Nie bierze pod uwagę szeregu czynników, które muszą być brane pod uwagę przy obliczaniu stosunku wagi do wzrostu. W efekcie może dawać przekłamany obraz faktycznego stanu zdrowia. Wskaźnik ten na przykład, kompletnie nie nadaje się do badania sportowców. Cechują się oni zazwyczaj dużą muskulaturą, a przez to większą wagą niż przeciętny człowiek. Wskaźnik BMI wskaże wtedy zapewne znaczną nadwagę, mimo to, że sportowiec zwykle charakteryzuje się bardzo małą ilością tkanki tłuszczowej.