Jak napisać CV?

Często podczas gdy pracujemy w jakimś miejscu przez długi czas, wydaje nam się, że CV nie jest nam potrzebne. Jednak gdy tracimy pracę, okazuje się, że musimy je napisać. Czasy, w których wystarczyła jedna czarno-biała kartka, z zarysem naszej kariery wystarczyła już dawno minęły. Obecnie, aby wyróżnić się na rynku, potrzebujemy olśniewającego i wyróżniającego się z tłumu życiorysu. Poniżej podpowiemy jak napisać CV i co zrobić, aby dzięki niemu oferty pracy spływały do nas lawinowo.

Gdzie stworzyć CV?

CV jak stworzyć
fot. pixabay.com

Pierwszorzędną kwestią, którą zajmiemy się na samym początku jest miejsce, gdzie stworzymy CV. Do wyboru tak naprawdę mamy mnóstwo narzędzi. Z pewnością nie należy robić tego w popularnych edytorach tekstów, gdyż brakuje im wielu przydatnych funkcji i mogą tylko utrudnić napisanie czytelnego CV. Dodatkowo, takie programy często mają bardzo skomplikowany proces formatowania, a zapisane w nich informację, mogą być inaczej czytane przez oprogramowanie wgrane na komputery rekruterów.

Ogólnie przyjętym formatem przesyłania CV, jest PDF. Dzięki jego uniwersalnemu formatowaniu, forma i treść zwartości nie zmienia się, bez względu na to, gdzie odtwarzany jest plik, a możliwość odczytu pliku w takim formacie, ma praktycznie każde urządzenie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kreatorów CV online, które stworzone są z myślą o osobach, szukających pracy. Niezależnie od tego, czy jest to nasza pierwsza czy kolejna praca, w takim miejscu stworzymy estetyczne i schludne CV. Większość takich programów jest bezpłatna, lub pobierana jest niewielka opłata. Podczas gdy chcemy godnie zaprezentować swój życiorys i zależy nam na tym, żeby nasze curriculum vitae wyglądało zachwycająco, wydatek rzędu kilkunastu złotych nie powinien stanowić dla nas żadnego problemu.

Szablony dostępne w takich kreatorach idealnie dopasowane są do budowania efektownych i świetnie wyglądających życiorysów. Dzięki takim narzędziom zaoszczędzisz sporo czasu i unikniesz wielu problemów.

Dlaczego stworzenie ładnego CV jest ważne?

Większość z nas jest wzrokowcami. Tylko pomyśl, jak CV stworzone na tle innym niż białe, wyróżnia się ze stosu identycznych kartek. Pierwsze wrażenie oparte jest na symetrii, estetyce i obrazach umieszczonych na kartce. Skoro dbamy o to, żebyśmy wyglądali perfekcyjnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto zaprezentować się dobrze już przed nią i zadbać o to, aby w ogóle do niej doszło, tworząc oryginalne CV. To nie tylko kawałek papieru. To również wycinek naszej historii, który reprezentuje nas przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą twarzą w twarz.

Badania przeprowadzana e przez portal TheLadders, mówią że średnio rekruterzy poświęcają do 10 sekund na zapoznanie się CV. W tym bardzo krótkim czasie, decydują o tym, czy dane CV przejdzie następny etap rekrutacji czy też nie. Jeżeli Twój życiorys będzie wykonany estetycznie i będzie przykuwał wzrok, nawet mimo nie zapoznania się dokładnie z jego treścią, może zostać podane dalej.

Kolejnym rozwiązaniem, w sytuacji gdy chcemy stworzyć oryginalne CV, jest oddanie tego zadania w ręce profesjonalisty. Za odpowiednią opłatą specjalista, np. grafik, może stworzyć piękne i jedyne w swoim rodzaju CV, które będzie zawierało wszystkie elementy, o które poprosisz. Takie usługi zazwyczaj nie są drogie i z pewnością warte każdej złotówki, biorąc pod uwagę perspektywę przyszłego zatrudnienia.

Sprawdź również kalkulator wynagrodzeń

Co umieścić w CV?

CV jak stworzyć
fot. pixabay.com

Gdy już wiemy, że wygląd CV jest elementem, który pierwszy zwraca uwagę rekruterów, przejdźmy do kolejnej fazy tworzenia życiorysu. Drugim istotnym aspektem CV jest treść. Powinna być:

chronologiczna (oparty na odwróconej chronologii);

– funkcjonalna;

– łączona (łączący w sobie powyższe formaty).

Układ chronologiczny jest najbardziej popularny i pożądany przez pracodawców. Jego atutem z pewnością jest łatwa i prosta do zrozumienia struktura.

Życiorys w takim układzie pokazuje stanowiska, od najnowszych po te najstarsze. Doskonale jest, gdy CV zawiera tylko najważniejsze informację o Tobie, bez zbędnego lania wody. Umieść tam tylko informację, które mogą być ważne z punktu widzenia Twojego pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here