Brak śniegu oraz mróz za oknem to nie powód aby rezygnować z aktywności fizycznej. Wszak istnieją jeszcze piękne dyscypliny, jak łyżwiarstwo, którego fanów z roku na rok przybywa. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, poniżej znajdziesz wskazówki jak jeździć na łyżwach i od czego zacząć.

Jazda na łyżwach to sport dla każdego. Cechuje się on tym, że jest to bardzo efektywny trening, który angażuje niemal wszystkie mięśnie. Jest to również doskonała forma spędzania czasu oraz relaksu. By jednak zacząć trzeba najpierw nabrać trochę wprawy i pamiętać o kilku ważnych aspektach.

łyżwy jak zacząć
fot. pixabay.com

Kupić czy wypożyczyć łyżwy?

O to jest pytanie. Każde lodowisko posiada wypożyczalnie sprzętu, umożliwiającego ślizganie się na lodzie. Zazwyczaj jest to kwota kilkunastu złotych. Jest to dobra opcja, jeżeli jesteś pierwszy raz, lub bardzo rzadko bywasz w tym miejscu. Jeżeli jednak odbyłeś kilka prób i pragniesz dalej rozwijać swoje umiejętności łyżwiarskie, konieczny jest zakup własnego sprzętu. Często już przy kilku wyprawach, cena jego zakupu nam się zwróci. Dobrej jakości, tanie modele zaczynają się od ok. 100 złotych. Łatwo więc policzyć, że jeżeli wybierzemy się kilka razy w sezonie na ślizgawkę zakup ten będzie bardziej opłacalny, niż ciągłe wypożyczanie, często złej jakości i wysłużonego już sprzętu.

Łyżwy figurowe czy hokejowe – jakie wybrać?

Oba modele świetnie sprawdzą się w ramach jazdy rekreacyjnej. Zarówno jeden jak i drugi model mają sporo zalet. Ważnie jest to, że zaokrąglona płoza hokejowa nie zahacza o lód, co oznacza rzadkie potykanie. Twardy but pewnie trzyma stopę, co niweluje ryzyko np. skręcenia kostki. Figurówki są trochę lżejsze, a ząbki umieszczone na przodzie płozy ułatwiają naukę hamowania. Wybór pozostaje kwestią indywidualną, najlepiej sprawdzić w jakich butach lepiej się czujemy, korzystając z opcji ich wypożyczenia.

Dobrze dopasowane łyżwy to podstawa

Kolejnym czynnikiem, wpływającym na przyszłą efektowność jazdy, to dobrze dobrany but. Łyżwy będą bezpieczne tylko wtedy, gdy będą dobrze dopasowane. Przy kupnie buta, został ok. 0,5cm zapasu na grubszą skarpetę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie ma prawnego wymogu używania ochraniaczy czy kasku na lodowisku. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę lub nie jesteśmy jeszcze pewni swoich umiejętności warto wyposażyć się w takie akcesoria. Jest to szczególnie ważne dla poczatkujących, gdyż ryzyko upadku jest bardzo duże i z pewnością, przynajmniej na początku, będziemy często upadali.

Równowaga na płozach

Jeżeli debiutujesz na tafli, to z pewnością Twoje ręce i nogi drżą. Jest to całkowicie naturalne, nie masz powodów do obaw. Na początku samo stanie na płozach może wydawać się niezwykle trudną czynnością. Przed wejściem na lodowisko, poćwicz więc równowagę. Jeżeli jest to możliwe przejdź się chwile po terenie lodowiska. Kiedy nabierzesz pewności i odwagi, możesz przystąpić do następnego kroku.

Prawidłowa postawa podczas jazdy

Podczas rozpoczynania swojej przygody z tym pięknym sportem, warto wyrobić w sobie dobre nawyki, ponieważ później zmiana tych już nabytych wcześniej jest bardzo trudna. Poruszaj się powoli, na lekko ugiętych nogach, nie wysuwając bardzo bioder na boki. Stopy powinny być od siebie oddalone, lecz nie powinny przekraczać linii barków. Wychyl się lekko w dół, aby zachować optymalną równowagę. Wzrok powinien obejmować kilka najbliższych metrów lodowiska.

No to.. jedziemy

łyżwy jak zacząć
fot. pixabay.com

Jeżeli jesteś już na tafli – świetnie. Teraz skup się na tym, aby powoli przemieszczać się wzdłuż bandy, cały czas asekurując się barierką. Gdy nabierzemy pewności siebie możemy całkowicie ją puścić, jednak nie oddalajmy się znacznie od niej. Przybierzmy prawidłową pozycję. Ciało powinno być lekko pochylone, kolana ugięte i suńmy przed siebie. Praktyka czyni mistrza. Jeżeli mamy zacięcie sportowe i szybko uczymy się nowych rzeczy, już po pierwszej jeździe możemy zauważyć wspaniałe rezultaty. Jeżeli nie, nie zrażajmy się. Trenujmy do skutku. Powodzenia

PS. pamiętaj również o odpowiednim ubiorze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here