Ile kroków dziennie robić aby utrzymać zdrowie?

kroki chodzenie zdrowie odchudzanie
fot. pixabay.com

Chodzenie to dla człowieka najbardziej optymalny sposób poruszania się pod względem fizjologicznym. Osobom, które borykają się z nadwagą, oraz wszystkim tym, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy oraz poprawić swoją kondycję zaleca się zwiększenie ilości dziennych kroków. Taka aktywność powinna być wpisana w obowiązkowe czynności każdej osoby, chcącej dbać o swoje zdrowie. Ile robić kroków dziennie? Poniżej podpowiemy jak długi powinien być spacer, aby był efektywny i czy mityczne 10 000 kroków wystarcza.

Liczenie kroków, to w ciągu ostatnich lat bardzo zdrowa moda. Nie dość, że może to być element konkurencji, to jeszcze praktykowany często, staje się nawykiem. Producenci elektroniki, prześcigają się w tworzeniu różnych gadżetów, jak zegarki, opaski aby umilić nam tą aktywność. Również w telefonach mamy dostęp do aplikacji, które umożliwiają nam śledzenie naszego wysiłku w ciągu dnia. Dzięki temu, chodzenie przestaje być monotonnym obowiązkiem, a staje się frajdą, z której może korzystać każdy, niezależnie od wieku.

Ile kroków dziennie powinien robić człowiek?

Jak informuje rzetelne źródło, w postaci Światowej Organizacji Zdrowia, osoby które nie zmagają się z żadnymi dolegliwościami chorobowymi powinny wykonywać od 6-8 tysięcy kroków dziennie. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe oraz niepełnosprawni, powinny tych kroków robić od 3,5 do 5,5 tysiąca.

Informację, które zbierają badacze w ostatnim czasie, są alarmujące. Wynika z nich, że przeciętnie, każdy człowiek wykonuje zaledwie 2,5 tysiąca kroków. To bardzo niewielka liczba, która zapewne nie wystarczy, aby móc cieszyć się zdrowiem, przez długi czas.

Przyjmuje się, że krok człowieka ma ok. 70cm. Aby wykonać cel, powinniśmy więc dziennie pokonywać dystans 6-8 km. Wchodzą w to wszystkie aktywności w ciągu dnia, więc tylko z pozoru to zadanie wydaje się trudne. Jeżeli mamy czworonoga, ta czynność będzie dla nas z pewnością banalna. Jeżeli nie, codziennie powinniśmy zaplanować godzinny spacer, który umożliwi nam pokonanie wspomnianego dystansu. Ważnym dodatkiem do wykonywania odpowiedniej ilości kroków, jest również dieta. Powinniśmy przede wszystkim stosować się do piramidy zdrowego żywienia oraz zasad zdrowego życia.

Jak mierzyć kroki?

Tą czynność najłatwiej zrobić za pomocą krokomierzy. Dostępne są w sklepach sportowych i przez internet. To niepozorne urządzenie zliczy wszystkie kroki, postawione przez nas w ciągu dnia, co pozwoli nam oszacować, czy spełniamy normę. Na rynku dostępne są również wygodne gadżety, jak smartwatche bądź opaski sportowe. To świetny i stylowy sposób na rejestracje naszej aktywności. Oprócz liczenia kroków, zazwyczaj takie urządzenia są pomocne w określaniu parametrów naszych pozostałych aktywności, jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie.

Jeżeli nie chcemy dokonywać zakupu żadnego sprzętu, zawsze zostaje nam urządzenie, które z pewnością posiadamy. Również smartfony, za pomocą odpowiedniej aplikacji mogą zliczać nam nasz chód, każdego dnia.

Jak widać, mamy szeroki wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o sposoby liczenia korków w ciągu dnia.

Jak zachęcić się do robienia 10 000 kroków dziennie?

kroki chodzenie zdrowie odchudzanie
fot. pixabay.com

Wykonywanie określonej liczby dziennych kroków to nie lada wyzwanie. Już po pierwszym dniu rejestrowania swoich wyników, może okazać się, że do założonego celu, sporo nam brakuje. Nie ma co się martwić – niech to będzie motywacja i zachęta do podjęcia aktywności w dniu jutrzejszym. Nie ma co zbytnio przykładać wagi do wyników, po pierwsze ma być to dla nas przyjemność i rozrywka.

Aby ubarwić i urozmaicić ten proces, możemy również rzucić wyzwanie naszym najbliższym. Zaproponujmy konkurencję, w której wygrywa osoba z najwyższa ilością dziennych kroków. To wspaniała zabawa, która z pewnością zaangażuje każdego członka rodziny.

Liczenie kroków, to również świetne wyzwanie dla nas samych. Ustalając właściwe cele, możemy polepszać swoje możliwości z dnia na dzień.

Należy pamiętać o tym, że każdy z nas ma inne predyspozycję i innej ilości ruchu w ciągu dnia potrzebuje. Dla niektórych osiągnięcie 10 tysięcy kroków dziennie będzie praktycznie niemożliwe do spełnienia, dla innych będzie to pestka. Istotne jest również żywienie przed i po wysiłku. Nie ma też karcić się, gdy nie uda nam się zrealizować danego planu. Na pewno zdarzą się dni, gdzie z uwagi np. na złe samopoczucie lub warunki pogodowe, osiągnięcie ambitnego celu nie będzie możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here