Czy wiesz jak dbać o zdrowie? Proste sposoby!

zdrowie dieta odchudzanie
fot. pixabay.com

Chyba każdy z nas, chce żyć w szczęściu i zdrowiu. Często jednak, wydaje się nam to zbyt trudne i skomplikowane. Pozostajemy przy naszych nawykach, które niekoniecznie są odpowiednie, jednak już do nich przywykliśmy. Lepsza jakość życia jednak jest bliżej niż nam się wydaje. Wystarczą niewielkie zmiany, aby zacząć żyć zdrowo i cieszyć się coraz lepszym samopoczuciem. Jak zadbać o zdrowie? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów, które podniosą komfort Twoje życia.

Poszukujemy eliksiru młodości i długowieczności. Zdobywamy wiedzę na temat tajemnych metod, oraz zaopatrujemy się w różnorakie suplementy diety. Ciągły stres, szybkie tempo i warunki życia, pozostawiają ślad na naszym zdrowiu. Aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem i uniknąć wielu chorób nie trzeba jednak wiele. Wystarczy, że zmienimy kilka naszych niezdrowych nawyków, a zniwelujemy ryzyko licznych, nieprzyjemnych konsekwencji.

Żelazne zasady zdrowego stylu życia

Przedstawiamy kilka reguł profilaktyki zdrowotnej, celem cieszenia się z dobrego samopoczucia i życia w zdrowiu.

zdrowie dieta odchudzanie
fot. pixabay.com

Zrezygnuj z używek

Nie od dzisiaj wiadomo, że używki są czymś, co tylko nas truje. Poza chwilowymi stanami uniesienia, nie wnoszą nic dobrego do naszego życia. Aby zawalczyć o zdrowie, pierwszorzędną kwestą jest odrzucenie wszystkie, co nas niszczy. Chyba nikomu nie trzeba przypominać o tym, że palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach, nie przyczyniają się do komfortowego życia w pełnym zdrowiu. Zwróć również uwagę na leki bez recepty, które przyjmujesz.

Zdrowa dieta

Właściwe odżywianie to klucz do sukcesu. Spożywanie pełnowartościowych, zdrowych produktów to najważniejsza kwestia, na która powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Zrezygnujmy z wysokoprzetworzonych, tłustych przekąsek, na rzecz zdrowych i lekkich warzyw i owoców. Komponujmy swoje posiłki w sposób rozsądny, korzystając z naturalnych darów przyrody. Korzystajmy z produktów o niskim indeksie glikemicznym, aby czuć się syto przez cały dzień. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie od 3-5 posiłków w ciągu dnia, tak abyśmy czuli się lekko. Zadbajmy o podaż chudego mięsa, jaj, pełnoziarnistego pieczywa, warzyw, owoców, ryb, orzechów. Zrezygnujmy z batonów, czekolad, tłustych mięs i słodkich bułek. Nie oznacza to, że całkowicie mamy rezygnować z przyjemności. Oczywiście możemy od czasu do czasu pozwolić sobie na odrobinę przyjemności.

Pij wodę

Ciało człowieka, w większości składa się z wody. Nic dziwnego, że jej brak powoduje różne, przykre konsekwencję. Jeżeli zależy nam na pięknej jędrnej cerze, dobrym samopoczuciu i dużej energii, to konieczne jest dostarczanie ok. 2 litrów wody dziennie. Zbyt mała ilość wody w organizmie, może przyczyniać się do problemów z krążeniem krwi, trawieniem czy regulacją temperatury ciała. Zrezygnuj ze szkodliwych napojów gazowanych, na rzecz wody, z pewnością wyjdzie Ci to na dobre.

Rusz się z kanapy

Aktywność fizyczna, to obok właściwego odżywiania fundament zdrowego stylu życia. Wystarczy niewielka dzienna aktywność, aby utrzymać organizm w świetniej kondycji na lata. Kilka razy w tygodniu zorganizuj czas, na 30 minut dowolnej aktywności. Może to być bieganie, jazda na rowerze czy zwykły spacer.

Odpowiednia dawka snu

Dorosły człowiek potrzebuje ok 7 godzin snu na dobę. Aby warunki spania były komfortowe, powinno przestrzegać się kilku reguł. Po pierwsze, należy spać w pomieszczeniu zaciemnionym i cichym. Nie należy oglądać telewizji i naświetlać się różnymi gadżetami, typu smartfon, bezpośrednio przed pójściem spać. Wpływa to niekorzystnie na produkcję melatoniny, która odpowiada za głęboki i zdrowy sen. Zamiast elektroniki, wybierz książkę.

Uważaj na słońce

Przebywając na słońcu, stosuj odpowiednie kremy i balsamy z wysokim filtrem UV, które ochronią Cię przed szkodliwym promieniowaniem. Długa ekspozycja na słońce może skutkować niezdrowym wyglądem skóry i sprawić, że szybciej się zestarzeje.

Regularne wizyty u lekarza

Skąd wiesz, że jesteś zdrowy? Taką pewność, dadzą Ci cykliczne badania. Warto badać się profilaktycznie, w celu sprawdzenia czy wszystko w naszym organizmie funkcjonuje tak jak powinno. Jest to też wskazówka, czy są obszary naszego zdrowia, nad którymi warto popracować, np. wysoki cukier czy cholesterol.

Znajdź czas na odpoczynek

Żyjemy w świecie, który rządzi się swoimi prawami. Szybkie tempo życia i dużo stresu to czynniki, które w dużej mierze odpowiadają za choroby cywilizacyjne. Aby nie oszaleć w tym zgiełku piętrzących się spraw, należy zawsze znaleźć chwile na odpoczynek. Poprawi to nasz stan psychiczny i samopoczucie. Nieważne czy jest to spacer z psem, czy rozmowa z bliskimi. Codziennie znajdź czas, który przeznaczysz na swoje przyjemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here