Każdy trenujący mniej lub bardziej intensywnie sportowiec, zetknął się ze stanem zakwaszenia mięśni. Jest to reakcja organizmu na wysiłek, a dyskomfort ten może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Poniżej zaprezentujemy skuteczne sposoby w walce z zakwasami, które pomogą szybko pozbyć się nieprzyjemnego bólu.

trening sport zakwasy
pixabay.com

Czym są zakwasy?

Popularne zakwasy to zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Przyczyną jego powstania sa mikrouszkodzenia mięśni, które powstają podczas szybkiego i intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza u osób, które nie są przyzwyczajone do takich treningów. Wiele amatorów dyscyplin wszelakich są ofiarami tego stanu. Nieprzyzwyczajone mięśnie do wysiłku, często również nieprzygotowane do aktywności poprzez brak rozgrzewki reagują nadmiernym rozciągnięciem i pobudzeniem co w efekcie powoduje mikrourazy.

Ból po zwiększonej aktywności, może dokuczać nam, nawet do tygodnia. Ten czas obejmuje regeneracji mięśni. Dobra wiadomość jest taka, że poprzez regularne treningi możemy wzmocnić mięśnie i zakwasy stopniowo zmniejszą się lub znikną.

Skuteczne sposoby na zakwasy

Kiedy jednak pojawią się zakwasy, warto spróbować zastosować się do popularnych sposobów z ich walką.

Jednym z nich jest wypicie przed spodziewaną, intensywną aktywnością soku z wiśni. Napój ten można spożyć również po treningu. Owoce te, charakteryzują się bardzo dużą zawartością flawonoidów i antocyjanów, które są związkami działającymi przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Ma to ogromny wpływ na powstawanie i łagodzenie skutków już powstałego bólu po treningu.

Skutecznym sposobem jest również podjęcie kolejnej aktywności, nawet najmniejszej. Ćwiczenia fizyczne o małej intensywności pomagają złagodzić dyskomfort spowodowany dużym wysiłkiem. Świetnym pomysłem jest wizyta na pływalni. Woda ma działanie rozluźniające i relaksujące mięśnie.

Nie trzeba jednak iść na basen, aby zaznać kojących właściwości wody. Można też skorzystać z domowej kąpiel z dodatkiem soli do kąpieli lub olejków relaksujących. Nie zaleca się jednak korzystania z takiej kąpieli bezpośrednio po treningu. Od razu po aktywności, można zastosować naprzemienny prysznic zimnym i ciepłym strumieniem. Taki zabieg sprawi, że poprawimy krążenie krwi, a mięśnie dzięki temu zaczną się szybciej regenerować.

Kolejnym sprawdzonym sposobem, z którego nie wszyscy mogą skorzystać jest wizyta w saunie. Panuje tam wysoka temperatura, która działa dla mięśni w sposób relaksujący. Pójście do tego miejsca, zapewni polepszenie krążenia i dotlenienia organizmu. Należy jednak pamiętać, że bardzo złym pomysłem jest pójście do sauny od razu po treningu. Może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najbardziej optymalną opcją jest udanie się na seans, po kilkunastu godzinach po aktywności.

Ważne jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu, oraz spożywanie pełnowartościowych posiłków, zawierających dużo białka. To ten makroskładnik w dużej mierze odpowiada za regenerację i odbudowę uszkodzonych podczas treningu mięśni.

Jak nie dopuścić do powstania zakwasów?

trening siłownia zakwasy
pixabay.com

Podstawową zasadą, która może być pomocna w nie dopuszczeniu do powstania zakwasów jest odpowiednia rozgrzewka. Nierozgrzane i nieprzygotowane mięśnie z całą pewnością na następny dzień będą obolałe. Rozgrzewka to podstawowy element treningu każdego sportowca. Niezależnie czy jesteś amatorem czy wyczynowo uprawiającym sport zawodnikiem, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednio przygotowany do wysiłku organizm to klucz do udanego treningu. Przygotowane mięśnie nie tylko pozwolą na większą efektywność. Dzięki porządnej rozgrzewce, trwającej co najmniej 10 minut, jesteśmy w stanie uchronić się przed zakwasami dnia następnego. Przygotowane do wysiłku mięśnie są bardziej elastyczne i mniej podatne na mikrouszkodzenia, które są powodem dolegliwości bólowych.

Czego nie robić podczas zakwasów?

Jedną z najgorszym możliwych wyjść podczas wystąpienia bólu, spowodowanego intensywnym wysiłkiem jest spożycie alkoholu każdego rodzaju oraz stosowanie leków przeciwbólowych. Intensywny trening też nie jest zalecany, ponieważ możemy tylko zwiększyć powstałe podczas poprzedniego wysiłku mikrouszkodzenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here