Co jeść po treningu?

trening odchudzanie dieta
fot. pixabay.com

Po skończonym treningu, oprócz pielęgnacji ciała, ważne jest odpowiednia podaż makroskładników. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że po treningu możemy zjeść wszystko na co mamy ochotę. Z uwagi na zaniżony stan cukru we krwi, mamy ochotę na słodkie rzeczy jak batony, czy napoje gazowane. Nie dość, że taki wybór niszczy nam marzenia o pięknej, smukłej sylwetce, to jeszcze nie wyjdzie nam na pewno na zdrowie. Aby zregenerować mięśnie oraz uzupełnić zapasy energii po treningu, nasze ciało potrzebuje zbilansowanego pokarmu. Poniżej podpowiemy co jeść po treningu, aby wyszło nam to na dobre.

Co jeść po treningu – najważniejsze zasady

Nie tylko to, co zjemy przed treningiem, ma wpływ na nasze wyniki sportowe. Aby przyspieszyć odbudowę mięśni oraz zregenerować ubytki energii, po treningu najlepiej sięgnąć po produkty, charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym. Cechują się one szybką i łatwą przyswajalnością przez organizm. Intensywny wysiłek, musi zostać zrekompensowany odpowiednim posiłkiem, który pozwoli na uzupełnienie zapasów glikogenu w mięśniach, nim dojdzie do niesprzyjającego procesu, jakim jest katabolizm (czerpanie źródeł energii z białek). Posiłek potreningowy powinien być skonsumowany, najlepiej w ciągu dwóch godzin po skończeniu aktywności.

Co jeść po treningu rano

Po porannej aktywności fizycznej, stosunek węglowodanów do białka powinien wynosić 4:1. Mamy wtedy gwarancje odpowiedniej regeneracji mięśni. Możemy wtedy pokusić się o spożycie makaronu, chleba czy ryżu. Jednym słowem, po porannym wysiłku, możemy pozwolić sobie na wybór naszych ulubionych produktów.

Co jeść po treningu wieczorem

Błąd, który często popełniamy trenując wieczorem, to brak posiłku potreningowego. Kładziemy się spać, z myślą że przecież nie wolno jeść na noc i gdy coś zjemy, podczas snu odłoży się to na tkankę tłuszczową. Nic bardziej mylnego. Trenując wieczorową porą, powinniśmy zjeść pełnowartościowy posiłek. Nie powinien być on jednak zbyt kaloryczny, a przerwa między konsumpcją a sen, powinna wynosić ok. 2-3h. Nie ma potrzeby zamartwianie się, czy węglowodany przed snem zamienią się w tkankę tłuszczową. Po intensywnym treningu, nawet po zmroku, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości makroskładników, aby móc się zregenerować.

Co jeść po siłowni?

Jeżeli trenujesz siłowo, zwróć uwagę na białko, z których zbudowane jest 20% Twojej tkanki mięśniowej. Trening siłowy rozkręca metabolizm, co powoduje koniczność większej podaży białka (ok. 50%). Po skończonej sesji, należy sięgnąć po produkty, które zawierają ten makroskładnik. Mogą być to chude produkty mleczne jak jogurt, twaróg, mleko. Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór jajek, chudego mięsa, ryb, jaj, soi czy warzyw strączkowych.

Porcje węglowodanów, należy dostarczyć organizmowi najlepiej do 30 minut po wykonanym treningu siłowym. Taki zabieg będzie zastrzykiem energii dla mięśni i zapobiegnie katabolizmowi. Następnie do ok. 2 godzin po aktywności, zjedz zbilansowany posiłek, zawierający wszystkie makroskładniki. W zależności od tego, czy chcemy zbudować masę, czy schudnąć, powinniśmy dostarczyć organizmowi albo nadwyżkę kaloryczną, albo deficyt kaloryczny.

Doskonale wiemy, że sucha teoria może rodzić pewne wątpliwości co do formy pokarmów, dlatego poniżej przedstawimy przykładowe posiłki, które można spożywać po treningu.

Co jeść po treningu – przykłady
trening odchudzanie dieta
fot. pixabay.com

– ryż z kurczakiem i warzywami,

– makaron z mięsem i sosem warzywnym,

– makaron z kurczakiem, szpinakiem, mozzarellą,

– przekąskę typu rodzynki, i orzeszki,

– koktajl, w postaci zmiksowanego banana z mlekiem i twarogiem,

– kanapki z jajkiem/łososiem/awokado/masłem orzechowym

To przykłady, które można modyfikować, w zależności od swoich preferencji. Każdy organizm jest inny, więc najlepiej sprawdzić jaki posiłek sprawi że będziemy czuli się najedzeni i swobodnie. Oprócz szybkiego odpowiedniej podaży kalorii po treningu , równie ważne jest korzystanie z piramidy żywieniowej oraz stosowanie zasad zdrowego stylu życia podczas całego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here