Jedni martwią się tym co zrobić, żeby szybko i skutecznie schudnąć, a drudzy tym, jak przytyć. Przybieranie na wadze jest dość trudne, zwłaszcza dla osób, które przebyły rożne choroby, są w trakcie leczenia i zmagają się z niedowagą. Dieta na przybranie masy, często kojarzona jest z obżarstwem i nieustannym przejadaniem się. Jednak jest zgoła inaczej. Aby poprawić swoją wagę, należy stosować się do specjalnego sposobu żywienia, który przedstawimy poniżej. Co więc jeść aby przytyć?

jedzenie posiłek tycie
pixabay.com

Żelazne zasady diety na przytycie

Chcąc zwiększyć masę swojego ciała, powinniśmy przede wszystkim wykluczyć czynniki, które ograniczają wzrost naszej wagi. Mowa tu o wszelkich „zapychaczach”, które powodują tłumienie naszego apetytu. Mogą to być napoje gazowane, alkohol, słodycze, papierosy. Należy również w miarę możliwości wyleczyć choroby, mające wpływ na niedowagę.

Dieta wysokokaloryczna oparta jest o dostarczanie organizmowi od 2500 do 3000 kcal na dobę. Tworzy się wtedy zjawisko nadwyżki kalorycznej, czyli sytuacja, gdy dostarczamy organizmowi więcej kalorii, niż potrzebujemy. Dieta na przytycie polega na zwiększeniu kaloryczności o ok. 500-700 kcal w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Ważna jest również odpowiednia podaż makroskładników, jak węglowodany, białka i tłuszcze w odpowiednich proporcjach.

Dla przykładu osoby, które chodzą na siłownie, chcący powiększyć swoją muskulaturę, powinni czerpać z pożywienia ok. 55% węglowodanów, 25% białka, a resztę stanowić powinny tłuszcze. Istnieje mit, który mówi o tym, że wystarczy jeść dużą ilość białka, a nasze mięśnie w moment urosną. Do zwiększenia masy mięśniowej jednak, również potrzebna jest nadwyżka kaloryczna.

Dieta osoby pragnącej przytyć powinna być hiperkaloryczna. Można łatwo to osiągnąć, spożywając 5-6 posiłków w ciągu dnia. Taka sytuacja sprawi, że nie będziemy się przejadać, lecz ciągle będziemy mieli dostęp do świeżej dawki energii. Podstawowymi produktami, które powinno się w takiej sytuacji zjadać, są: ryż, kasze, pieczywo, płatki, orzechy, owoce suszone, pestki, nasiona.

Dobrym sposobem, na przemycenie kalorii, są płyny. Możemy pić soki oraz napoje fermentowane jak kefiry czy jogurty, które możemy dodawać do posiłków, co zwiększy ich kaloryczność, a my tego nawet nie zauważymy.
Podczas jedzenia, starajmy się przeżuwać wolno i dokładnie, tak aby uniknąć złego samopoczucia po posiłku, oraz pozwolić na szybkie i łatwe trawienie pożywienia.

Co jeść aby przytyć?

Śniadanie osoby, chcącej zwiększyć swoją wagę, powinno być bogate w węglowodany i białka. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie musli z dodatkami jak daktyle, miód i orzechy.

Jeżeli mamy ochotę na pieczywo, posmarujmy je masłem orzechowym i połóżmy na nią ser żółty, warzywa czy nasiona i wypijmy szklankę naturalnego soku.

Jeżeli chodzi o obiady, najlepiej byłoby spożywać te dwudaniowe. Drugie danie powinno składać się z dawki węglowodanów, pochodzącej z ryżu, makaronu, kaszy, które dodatkowo możemy zalać sosem. Dodatkiem do dania, powinna być porcja białka, pochodząca z mięsa, ryb. To wszystko możemy udekorować warzywami, pestkami i orzechami i polać oliwą z oliwek czy olejek lnianym lub rzepakowym oraz

jedzenie posiłek tycie
pixabay.com

Jeżeli w ciągu dnia mamy ochotę na przekąski, wybierzmy nasiona (słonecznika, dyni) lub suszone owoce jak śliwki, rodzynki, morele czy żurawinę. Doskonałym pomysłem są również orzechy, które są smaczne i wysokokaloryczne.

Osoby borykające się z niedowagą często mają niechęć do spożywania dużych objętościowo posiłków. Idealnym rozwiązaniem są wtedy wszelkiej maści koktajle. Dzięki małej porcji zawartej w jednej szklane, możemy szybko i bezboleśnie dostarczyć kilkaset kalorii. Aby stworzyć taki koktajl, możemy dodać płatki owsiane, masło orzechowe, orzechy, daktyle, banana, jogurt naturalny i nasiona. Dużym plusem takiego posiłku jest to, że możemy tu wrzucić praktycznie wszystko, co przyjdzie nam do głowy, a jego wypicie trwa kilka chwil. Jest to doskonała forma uzupełnienia kalorii w ciągu dnia.

Co jeść aby przytyć – lista produktów

Poniżej przedstawiamy kilka produktów, którymi warto zainteresować się, gdy chcemy podwyższyć swoją wagę:

Mięso drobiowe i wołowe, jogurt naturalny z większą zwartością tłuszczu, ser biały, żółty, mleko 3,2%, ryż, kasze, ziemniaki, makarony, jasne pieczywo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here